Türkiye

Osmanlı Arşivi'ne nem kontrolü takviyesi

Osmanlı Arşivi yetkilileri rutubet yüzünden belgelerin bozulduğu iddialarına "sorun yok" demişti ama Kağıthane’deki arşiv binasının nem ve sıcaklık seviyesinin takibi için yeni bir ihale açıldı.

Konular: Türkiye
Kağıthane'deki Osmanlı Arşivi binasına yeni nem takip sisteminin kurulması, arşivdeki nem düzeyine ilişkin soru işaretlerini yeniden gündeme getirdi. [Fotoğraf: Mustafa Değirmenci/Aljazeera]

kağıthane’deki osmanlı arşivleri binası’nda bugünlerde bir çalışma var. binaya "nem ve sıcaklık takip sistemi" kuruluyor. daha önce dile getirilen rutubet nedeniyle belgelerin bozulduğu yönündeki iddialar arşiv yönetimi tarafından reddedilmiş, binanın nem ve sıcaklığının otomasyon sistemi ile kontrol edildiği ifade edilmişti.

al jazeera, binada yeni bir nem kontrol sistemi kurulması için ihale açıldığı duyumunu aldı ve yetkililere sordu, "yeni bir sistemin kurulduğu doğru mu?", "binada otomasyon sistemi ile nem ve sıcaklık kontrol ediliyorsa neden yeni bir sistemin inşa edilmesine ihtiyaç duyuldu?" sorularına yanıt aradı.

Daha önce otomasyon sisteminin yeterli olduğu söylenmesine rağmen yetkililer anlık verileri almak için ilave sisteme ihtiyaç duydu.
[[Kaynak: Aljazeera]]

arşive yeni nem takip sistemi

imparatorluğun hazine-i evrak dediği, 95 milyon belge, 400 bine yakın defteri barındıran osmanlı arşivleri’nin istanbul kağıthane’deki binası ile ilgili tartışmalar hiç bitmedi. hatta, arşiv içerisinden gerek araştırmacılar gerekse çalışanlar tarafından çekildiği söylenen fotoğraflar ile belgelerin nemden dolayı ıslandığı iddia edilmişti. başbakanlık devlet arşivleri genel müdürlüğü osmanlı arşivi daire başkanlığı'ndan adının açıklanmasını istemeyen bir yetkilinin verdiği bilgilere göre bina içerisindeki bilgisayar sistemi (otomasyon) ile yönetilen nem kontrol düzeneğinde sorun yok. ancak "daha hassas ve anlık olarak takip ihtiyacı doğması nedeniyle yeni sistem kuruluyor." 

teknik olarak arşiv içerisinde sıcaklığın 18-20 derece, nem oranının yüzde 45-55 oranında olması gerekiyor. arşivde çalışan araştırmacıların iddiası sıcaklığın da nemin de bu ölçütlerin üzerinde olduğuydu. fakat bu iddialar her defasında osmanlı arşivleri daire başkanlığı tarafından reddedildi.

al jazeera türk, yıllarca osmanlı arşivi’nde personel olarak çalışan, hâlâ da akademisyen kimliği ile yeni arşiv binasında belgeleri incelemeye devam eden tarihçilere ulaşıp, onların da şikâyet ve eleştirilerini aktarmıştı.

nem düzeyi fazladan masraf yaratıyor

kağıthane deresinin hemen kıyısında inşa edilen osmanlı arşivi binasında nem seviyesi tartışması yeni ihaleyle devam etti. daha önce nem ve sıcaklığın kontrol edilemediği, arşiv belgelerinin nem yüzünden zarar gördüğü konusunda iddialar ortaya atılmıştı. 

binanın inşa edildiği kağıthane deresinin hemen yanındaki alanın uygun olmadığından, içerideki nem seviyesinin kontrol edilemediğine kadar pek çok eleştiri dile getiriliyor. arşiv belgesinin belli sıcaklıkta ve sabit nemde tutulması gerektiği, aksi halde belgenin bozulacağı iddia ediliyor.

arşivin yanlış bir yerde inşa edilmesinin iklimlendirmenin düzgün yapılmasına engel olduğu, bu nedenle fazladan çok sayıda klima kullanıldığı, aylık elektrik giderinin 1 milyon liranın üzerinde olduğu da ifade ediliyor.

yetkililere göre ise iklimlendirme için yapılan aylık elektrik masrafı 200 bin lira civarında.

İhaleye itiraz, kendi sisteminin daha uygun olduğunu düşünen bir diğer şirketten geldi.
[[Kaynak: Aljazeera]]

ihale şartnamesine itiraz

yeni açılan ihaleye katılan firmalardan görüş alamadık. hatta ihaleyi aldığı söylenen ve telefon ile ulaştığımız bir şirket "ihaleyi kendilerinin almadığını ve yüklenici olarak çalışmadıklarını" ifade etti.

ihaleye katılmak isteyen firmalardan biri; elcom isimli bir şirket. elcom yetkilileri  osmanlı arşivi daire başkanlığı’na itiraz etti. firma yetkilileri  “4734 sayılı kamu ihale kanunu ve ihalelere karşı yapılacak idari başvurulara ait yönetmelik” uyarınca şikayet başvurusunda bulundu.

9 mart tarihli  dilekçede, "yaklaşık maliyet bilgileri için gönderilen şartnamenin taraflı ve belli bir firmayı işaret edecek şekilde hazırlandığını" belirtildi. ayrıca şikayet dilekçesinde şartnamenin “bilgi güvenliği yönetmeliği”ne aykırı bir biçimde düzenlendiği de öne sürüldü.

osmanlı arşivi yetkilileri ise şu anda nem ve sıcaklık takip sistemi çalışmaları sürdüren şirket ile ilgili bilgi vermekten kaçındı.

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;