Kobani

Peşmerge Yumurtalık’tan geçti

İki gündür Urfa'da bekleyen peşmerge beklenenin aksine Mürşitpınar'dan değil Yumurtalık'tan geçerek Kobani'ye girdi. Peşmergenin geçişi öncesinde Yumurtalık köyündeki yol çalışmasını Al Jazeera görüntüledi.

Konular: IŞİD, Ortadoğu
 

Türkiye üzerinden Kobani’ye (Ayn El Arab) geçmek üzere yola çıkan peşmerge birliği iki gün Şanlıurfanın Suruç ilçesinde bekledikten sonra Kobani'ye geçti. Doğu cephesinde çatışmalar, Kobani’ye tek karayolu girişi olan, Mürşitpınar sınır kapısı yakınlarında sürüyor. Bu durum zırhlı olmayan peşmerge araçlarının sınır kapısını kullanarak intikalini riskli hale getiriyor. On kişilik öncü peşmerge birliği Kobani’deki incelemelerini sürdürürken, iş makineleri hem Suriye hem de Türkiye tarafında yol çalışmalarına başlamıştı. Peşmerge işte bu yol üzerinden Kobani'ye girdi.

Türkiye’nin Yumurtalık köyüne bakan, Kobani’nin batı tarafı, diğer cephelere oranla daha güvenli. Doğu ve güney cephelerinde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) güçleri ile YPG güçleri arasında şiddetli sokak çatışmaları yaşanıyor. Kobani'nin batı tarafında ise YPG güçleri saklanma gereği duymadan, rahat bir şekilde dolaşıyor. Bunun en büyük nedeni koalisyon uçaklarının bombarıdımanından çekinen IŞİD güçlerinin batı tarafındaki geniş düzlüklere çıkamaması.

Peşmerge bölgeyi inceledi

Cuma günü öğle saatlerinde, üzerinde uçaksavarlar bulunan dört araçlık bir konvoy Kobani’nin batısında bulunan Tel Şair noktasına doğru hareket etti. YPG ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bayraklı araçlardan inenlerin arasında, üzerinde peşmerge kamuflajı bulunan bir kişi vardı. YPG liler peşmerge kamuflajı giyen kişiye çevre ile ilgili bilgi verdi, muhtemel IŞİD mevzilerini gösterdi. Tren yolunu kendine siper ederek bir süre bölgede kalan grup Kobani’ye doğru hareket ettikten sonra, sınırın hem Suriye hem de Türkiye tarafında iş makineleri belirdi.

Yumurtalık geçişinde yol çalışması

Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin geçişi için geçici olarak açılan ve güvenliği Türk askeri tarafından sağlanan Yumurtalık köyü yakınındaki alana altı iş aracı girerek sınır tellerinin yanında yol düzeltme çalışması yapmaya başladı. Aynı sıralarda Suriye tarafında bulunan bir dozer, araçların demriyolunu rahat bir şekilde geçebilmesi için toprak rampalar hazırlıyordu. Bütün bu çalışmaların ardından peşmerge konvoyu batısından geçerek Kobani'ye girdi. 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;