Suriye'de iç savaş

PYD'den 'davet' iddiası

PYD kaynakları, BM Özel Temsilcisi De Mistura'nın ofisi tarafından Salih Müslim'in arandığını ve bu nedenle Müslim'in Cenevre'ye gittiğini ileri sürdü. Türkiye, PKK ile ilişkisi ve rejimle işbirliği iddiasıyla PYD'nin muhalifler safında görüşmelere katılmasını istemiyor. De Mistura'nın sözcüsü ise davetiyelerin gönderileceği isimler hakkında yorum yapmıyor.

Salih Müslim

BM Özel Temsilcisi De Mistura Pazartesi günü yaptığı basın toplantısında Suriye için yapılacak Cenevre görüşmelerinin 29 Ocak'ta başlayacağını, katılımın 'kapsamlı' olması için çalıştığını ve davetiyeleri hemen göndermeye başlayacağını söylemişti. Al Jazeera'ye konuşan PYD'li kaynaklar, De Mistura'nın  ofisi tarafından PYD lideri Salih Müslim'in aranarak Cenevre'ye çağırdığını, yarın temsilcinin kendisiyle bizzat görüşerek davetiyesini vereceğini iddia etti. Kaynaklar, De Mistura'nın belirlediği ve ABD ile Rusya'nın onayladığı katılımcı listesinde Müslim'in de olduğunu öne sürdü.

De Mistura’nın ofisi ise iddiayı doğrulamaktan kaçındı. De Mistura'nın sözcüsü Jessy Chahine, Al Jazeera’nin konuyla ilgisi sorusuna “Davet edilip edilmediği bilgisini paylaşmak, tarafların kendi kararıdır. De Mistura katılımcıların isimleri hakkında yorum yapmıyor” yanıtını verdi.

Cenevre'yi PYD anlaşmazlığı geciktirdi

25 Ocak'ta başlaması planlanan Cenevre görüşmeleri, katılımcılar konusundaki anlaşmazlıktan dolayı ertelendi.

Rusya PYD'nin ve Esed'e yakın muhalif grupların da masada olmasını istiyor. Ancak Türkiye ve Suriyeli muhalifler, PYD'nin PKK'nın uzantısı olduğunu ve 'terör örgütü' olduğunu söyleyerek bu talebi reddediyor. Muhalifler Cenevre'de PYD ile aynı safta oturmayı reddediyor.

De Mistura da basın toplantısında, toplantıya katılacakları belirlemek için oluşturulmak istenen ortak "terör örgütü" listesinin üzerinde hâlâ çalışıldığını söyledi. "Benim için terörist tanımı BM Güvenlik Konseyi'nin tanımlamalarına dayanıyor. Onlar da şimdilik IŞİD ve Nusra gibi görünüyor." diyerek PYD'yi dışarıda tuttu.

Cumartesi günü İstanbul'da Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da PYD'yi PKK'dan ayrı tutmak gerektiğini, PYD'nin IŞİD'le savaştığını söylemişti. Ancak hem Erdoğan hem Davutoğlu, Cenevre görüşmeleri öncesine denk gelen bu ziyarette PYD'yi PKK'dan ayrı görmediklerini tekrarladı.

Ankara ile aynı tutum içindeki Suriyeli muhalafetin çatı örgütü SMDK, PYD'nin Cenevre'ye katılmasını kabul etmeyeceklerini bildirmişti.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;