Diğer Sporlar

Rus asıllı Elif'in hedefi Rio

Milli güreşçi Elif Jale Yeşilırmak, Ay Yıldızlı mayoyu seçmesinin ardından Müslüman oldu. Yeşilırmak, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda madalya hedefliyor.

Konular: Spor, Güreş

Asıl adı Yuliya Guramievna Rekvava olan Rus asıllı güreşçi, 2011 yılında Türk vatandaşlığına geçti. Elif Jale Yeşilırmak adını alan sporcu daha sonra da Müslüman oldu. 2012 Londra Olimpiyatları'na katılarak, Türkiye'yi Olimpiyatlar'da temsil eden ilk kadın güreşçi unvanını alan Yeşilırmak, bu yıl Özbekistan'da düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda üçüncü olarak, Türkiye'ye, bu dalda Dünya Şampiyonası'nda tarihinin ilk madalyasını kazandırdı.

28 yaşındaki güreşçi, Ankara'daki kamp çalışmaları sırasında Al Jazeera'nin sorularını yanıtladı.

Neden Türk vatandaşlığını seçtiniz?

2011 yılında Türkiye'nin aralarında bulunduğu birkaç ülkeden, milli takımlarında güreşmem için teklif almıştım. Benim en büyük isteğim, Olimpiyatlar'da güreşmekti. Ülkem Rusya'nın takımında bu pek de mümkün görünmüyordu. Milli takıma aday çok isim vardı ve çekişme büyüktü. Ben de kalan seçenekleri değerlendirdim. Türkiye en mantıklısıydı. Bunun iki sebebi var: Birincisi Türkiye'ye ve Türklere olan sevgim, ikincisi de olimpiyatlarda güreşebilecek olmam.

Müslüman olmaya nasıl karar verdiniz?

Türkiye için güreşmeye başladıktan sonra Müslüman oldum.Tanıştığım insanların yaşam tarzları beni çok etkiledi. Birbirlerine olan davranışları, ailelelerine olan bağlılıkları, gerçekten çok farklıydı. Her ne kadar  herkes bana, "Hangi dine mensup olduğunun bizim için önemi yok" dese de, bence din çok önemli bir kavram.

Müslüman olduktan sonra tepki aldınız mı?

Annemin bu durumu kabullenmesi biraz zor oldu. O hariç etrafımdaki herkes kararımı saygıyla karşıladı. Müslüman olduktan sonra hayatım değişti. Hayatıma çok güzel insanlar girdi ve çok güzel şeyler olmaya başladı hayatımda...

Ne gibi değişikliklerdi bunlar?

Bence, tüm bunlar, Tanrı tarafından, daha önce benim için çizilmiş bir yoldu. Önce Türkiye için güreşmeye başladım. Müslüman olduktan sonra Olimpiyat hayalim gerçekleşti. Eşimle tanıştım. Dünya Şampiyonası'nda madalya kazandım. Tüm bunlar Müslüman olduktan sonra gerçekleşti.

Dünya Şampiyonası'nda kazandığınız bronz madalya Türkiye için çok önemliydi. Sizin için ne ifade ediyor o madalya?

Bu madalyayı kazanmanın benim için ayrı bir önemi var. Çünkü o dönemde sakattım ama çok çalıştım ve iyileştim. Aslında her sporcu gibi benim de hedefim altın madalyaydı. Ama bu madalya da Türkiye'de kadın güreşinin geleceği açısından çok önemli tabii. Asıl hedefim altın madalya ama bunun için önümüzde daha yapılacak çok iş var.

Bundan sonraki kariyer hedefiniz ne?

İlk hedefim, Las Vegas'taki Dünya Şampiyonası. Burada iyi bir derece alarak 2016 Olimpiyatları'na katılım hakkkını elde etmek istiyorum. Daha sonra da, Türkiye'ye, kadın güreşinde tarihinin ilk altın madalyasını kazandırmak istiyorum.

Türkiye'de kadın güreşinin bulunduğu nokta, diğer ülkelere kıyasla ne durumda sizce?

Türkiye'nin gerçekten çok güçlü bir potansiyeli var. Çok yetenekli genç kızlar var ama çok çalışmaları gerekli. İyi çalışmaları durumunda, gelecekte büyük başarılar kazanabilecek bir kuşak var. Erkek güreşinde çok iyi olan Türkiye, kadın güreşine daha yeni yeni yatırım yapmaya başladı. Bu nedenle, dünya şampiyonalarında madalyaların gelebilmesi için biraz daha zaman gerek.

Dünyada sporu yönetenlerin, kadın güreşine bakış açısı hangi noktada size göre?

Kadın güreşi, dünyada eskiye göre daha popüler. Bunu Olimpiyat elemelerine katılan sporcu sayısına bakınca da anlayabiliriz. Her siklette 40 sporcu mücadele ediyor. Bu sayı erkeklerde serbest ve grekoromen elemelerine katılan sporcu sayısına eşit. Güreş kalitesi de her geçen gün yükseliyor.

Erkeklerin dünyası olarak bilinen güreşte kadın olmak zor mu?

Birçok insan güreşin kadınlara göre olmadığını düşünüyor. Onlara göre kadın ve güreş birbiriyle zıt iki kavram. Hem kadın hem de başarılı bir güreşçi olunabileceğini anlayamıyorlar. Bir de şöyle bir yargı var: "Eğer kadın güreşçiysen, erkek gibi görünmelisin, sadece güçlü olmaya odaklanıp güzelliğini düşünmemelisin." Böyle bir şey yok. Hem başarılı bir güreşçi, hem de güzel ve bakımlı bir kadın olabilirsiniz.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;