Şike davası

'Şikede kumpas' iddianamesi tamamlandı

Mahkemeye gönderilen iddianamede Şike davasının Gülen örgütü tarafından gerçekleştirildiği belirtiliyor. Zaman gazetesinde yapılacak olan şike operasyonunun detaylarının planlandığı da iddialar arasında.

[Fotoğraf: AA]

Futbolda şike davasında sanıklara kumpas kurulduğuna ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında iddianame hazırlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fuzuli Aydoğdu tarafından düzenlenen iddianame, terör davalarına bakan İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

İddianamede örgüt lideri gösterilen Fetullah Gülen bir numaralı şüpheli olarak yer aldı. Mehmet Baransu, Ekrem Dumanlı, İhsan Kalkavan, Hidayet Karaca ve başka soruşturmalarda tutuklu bulunan eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Mutlu Ekizoğlu’nun da aralarında olduğu 15’i tutuklu 108 kişi şüpheli olarak gösterildi.

Sanıklara, "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek", "silahlı terör örgütü üyeliği", "iftira", "özel hayatın gizliliğini ihlâl", "haberleşmenin gizliliğini ihlâl" ve "resmi belgede sahtecilik gibi suçlamalar yöneltildi.

İddianamede 76 müşteki var. Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım da bunlar arasında.

Şike soruşturmasının Fethullah Gülen'in talimatıyla yapıldığı iddia ediliyor. Gülen’in talimatının ardından Zaman gazetesinde bir toplantı yapıldığı ve bu toplantıda şike soruşturmasının detaylarının konuşulduğu iddialar arasında. Bu toplantıya Gülen örgütünün önemli isimlerinden Şerif Ali Tekalan, Hidayet Karaca, Ekrem Dumanlı, İlhami İşbilen ve Suat Yıldırım’ın katıldığı yer alıyor.

İddianamede, Gülen örgütünün şike davasında tutuklanan sanıkların tahliyesiyle ilgilendiği ifade ediliyor. Bu kapsamda Şike davasında tutuklanan Serdar Adalı’nın, Gülen örgütüne para vererek tahliye edilmesini sağladığı belirtildi. Gülen örgütüne bağlı avukatların, Şike davasından tutuklu sanıklarla iletişime geçerek belli bir miktar para karşılığı tahliye kararı aldırdıkları ileri sürülüyor.

İddianamede Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın Gülen örgütünün neden hedefi olduğuna da yer verildi. Gülen örgütünün Aziz Yıldırım’ı "Ergenekoncu" olarak tanımladığı ve askeri ihalelerde yer aldığı için hedef aldığı anlatıldı. 

Şike davasının açılmasıyla Gülen örgütünün toplumsal kaos oluşturmaya çalıştığı da iddia ediliyor.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;