Diğer Sporlar

Sokaktan şampiyonluğa

5 yıl önce aralarında madde bağımlıların da bulunduğu gençlerden kurulan Zeytinburnu Belediyesi Buz Hokeyi takımı, Türkiye şampiyonluğuna kadar ulaştı. Zamanla profesyonelleşen ve önemli transferler yapan takım, Türkiye'yi bu sene Avrupa'da temsil ediyor.

Konular: Spor

bundan 5 yıl önce zeytinburnu belediyesi, özgürlük parkı'na bir mobil buz pisti kurdu. hem ilgiyi artırmak hem de sosyal bir proje oluşturmak için 'doğaya destek sizden buz pateni biletiniz bizden' sloganı benimsendi. insanlar geri dönüştürülebilir atıkları getirip buz pateniyle ücretsiz kayma fırsatı yakaladı.

fakat buz pisti, daha sonra park aralarında madde bağımlılarından bulunduğu çocuklar tarafından zarar görmeye başladı.

bunu gören yetkililer, çareyi bu çocuklardan bir buz hokeyi takımı kurmakta buldu. adeta sokaktan kurulan takım üç ay çalıştı, ilk maçını 37-1 kaybetti. aradan geçen yıllar içerisinde çok şey değişti. artık 37 yemiyor, 37 atıyorlar.

zamanla profesyonelleşen, transferler yapan hatta ukrayna'dan kanada'dan da oyuncu getiren zeytinburnu belediyesi buz hokeyi takımı, geçen sezonu şampiyon olarak tamamladı. bu sene de türkiye'yi avrupa'da temsil ediyorlar.

ilk takımdan bugüne kadar kalan isimlerden biri de faruk günel. genç sporcu buz hokeyinin artık kendisi için bir meslek haline geldiğini söylüyor:

"daha önce spor yapmıyordum. şimdi spordan ev evden spor. kendimi de bu alanda çok geliştirdim. takım olarak da çok geliştik. aramıza yeni arkadaşlar katıldı. ilk takımdan aramızda başka arkadaşlar da var. ama onlar askerde. askerden geldikten sonra yine eski günlerdeki gibi beraber olacağız. ilk maçımızda 37 gol yemiştik, artık biz 37 atıyoruz"

kulübün başkanı halit albayrak da takımın kuruluş hikayesini "buz pisti kurulduktan sonra oradaki işleyişi bozan, uygulamayı deforme eden bazı arkadaşlarımız vardı. sokakta hedefi olmayan, hiçbir işi bulunmayan, sporla uzakan yakından alası olmayan arkadaşlarımız vardı. biz onlara şunu söyledik. biz onlara belli bir saat verdik. sadece size ait dedik. 6-9 arası yaklaşık 7 ay boyunda o saat dilimini kullandılar. 3-4 ay sonra ise kendileri bir kıvama geldi. sonra biz sadece onlar için zeytinburnu belediyesi spor kulübü kurduk. arkadaşlar daha sonra iddialı bir hale geldiler. antrenörleri oldu, antrenör yardımcıları oldu. malzemecileri oldu. iki santimlik çeliğin üzerinde yapılan hareketler kendilerine kabiliyetli olduklarının farkına vardırdı. " şeklinde anlatıyor.

kaynak: al jazeera
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;