PKK

Sur’da dört cami ibadete kapatıldı

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Cuma günü başlayan çatışmaların aralıklarla sürmesi nedeniyle ilçedeki dört cami ibadete kapatıldı. Diyarbakır Müftüsü Burhan İşliyen, durumun fiili olduğu ve nedenlerin ortadan kalkmasıyla camilerin açılacağını söyledi.

Konular: PKK, Türkiye
sur-cami
Sur ilçesindeki Kurşunlu Camii çatışmalardan zarar gördü. [Fotoğraf: Abdülkadir Konuksever / Al Jazeera Türk]

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde geçtiğimiz Cuma günü hendeklerin yeniden açılması sonucu güvenlik güçleri bölgeye operasyon başlattı. Mahallelerde aralıklarla süren çatışmalar nedeniyle esnaf kepenk kapatırken dört cami de ibadete ara verdi.

Sur ilçesinde çatışmaların yoğunlaştığı Fatihpaşa, Dabanoğlu ve Hasırlı mahallelerinde bulunan Kurşunlu, Hacı Hamid, Kadı ve Hasırlı camileri, görevlilerinin can güvenliğinin olmaması nedeniyle ibadete kapatıldı.

Bölgede yaşayanlar vakit namazları için başka camilere gidiyor.

'Fiili durum'

Al Jazeera’ye konuşan Diyarbakır Müftüsü Burhan İşliyen, resmi bir kapatmanın söz konusu olmadığını belirterek durumu ‘fiili’ olarak tanımladı.

“Bölgede bir süreden beri devam eden bir sıkıntı var. Görevli arkadaşlarımız camilerine gidemiyorlar. Bazen durum normalleşiyor ama sıklıkla olaylar cereyan ediyor. Arkadaşlarımızın can güvenliğinden endişe duyuyoruz. Bu nedenle dört camide ibadet yapılmıyor. Resmi bur kapama söz konusu değil, fiili bir tasarruf söz konusu. Bölgedeki sıkıntılar sona erdiğinde arkadaşlarımız da görevlerinin başına dönecek.”

sur-cami
Sur ilçesinde açılan hendekleri kapatmak için güvenlik güçleri operasyon düzenledi.
[[Fotoğraf: Abdülkadir Konuksever / Al Jazeera Türk]]

‘Durum çok üzücü’

Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen ise durumu ‘üzücü’ olarak değerlendirdi. Evsen kararı desteklediklerini belirtti.

“Bölgede yaşananlar çok üzücü, yaşananların camilere kadar varması ise daha üzücü. O bölgede yaşananlar bölgede yaşayanların tamamını etkiliyor. Esnaflar sürekli kepenk kapatmak zorunda kalıyorlar ve yaşananlardan masum insanlar zarar görüyor. Camilerdeki din görevlisi arkadaşlarımız da büyük tehlike altında. Çatışmalar devam ederken o camilerde ibadetin yapılması zaten mümkün değil. Dileğimiz ve dualarımız bir an önce bu sıkıntıların bitmesi ve bölgenin normalleşmesi.”

Sur mahallesinde polisin başlattığı operasyonlar sürüyor. Bölgede bazı ilköğretim okullarında da eğitim yapılamıyor.

Kaynak: Al Jazeera

Abdülkadir Konuksever

1971 yılında Diyarbakır'da doğdu. 1990 yılında gazeteciliğe başladı. Ulusal ve uluslararası yayın kuruluşlarında çalıştı. Basılı iki öykü kitabı bulunan Konuksever, Al Jazeera Türk Diyarbakır Ofisi Muhabiri olarak görev yapmaktadır.  Devamını oku

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;