İnternet yasakları

Süre doldu, Google açık

Mahkeme, Savcı Kiraz'ın rehin alınmasını gösteren görüntüler 01:30'a kadar kaldırılmadığı takdirde Google'a erişimin engellenmesine karar verdi. Ancak erişim şu ana kadar engellenmedi.

Google'da yaptığınız aramaları görebileceksiniz. [Fotoğraf: Reuters]

istanbul cumhuriyet başsavcılığı terör ve örgütlü suçlar bürosu internet arama motoru google'a erişimin engellenmesi talebinde bulunurken, şirkete savcı mehmet selim kiraz'ın rehin alınmış haldeki görüntülerinin kaldırması için verdiği süre doldu. ancak google'a erişim kapanmadı. twitter, youtube ve bazı haber sitelerindeki savcı mehmet selim kiraz’ın rehin alınmasıyla ilgili görüntülerin kaldırılmasını isteyen savcılık, bu kez google'dan da içeriklerin kaldırılması için istanbul 6. sulh ceza hakimliği’ne başvurdu.

mahkeme kararında, "şehit cumhuriyet savcısı mehmet selim kiraz'ın rehin alınması görüntülerini halen yayınlamakta olan google adlı arama motoru ile aynı yer sağlayıcı üzerinden yayın yapan youtube adlı internet sitesinden görsel ve videoların, 5651 sayılı internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki kanun'un 8/2. maddesi uyarınca içerikten çıkarılmasına, mümkün olmadığı takdirde erişimin engellenmesine hükmedilmiştir'' denildi. 
 
google'ın avukatından açıklama 
 
talebi değerlendiren mahkeme kiraz'la ilgili bazı görüntülerin kaldırılması, kaldırılmadığı takdirde google'a erişimin tamamen engellenmesine karar verdi. savcılığın talebi doğrultusunda mahkemenin verdiği karar youtube'u da kapsıyordu. 
 
google'ın avukatı gönenç gürkaynak, twitter hesabından "uyumaya gidiyorum. bu da beni iyi tanıyanlara "google bu akşam kapanacak mı?" meselesinde ne noktaya gelindiğini anlatıyordur. iyi geceler" açıklamasını yaptı. 
 
ancak hâlen google'da savcı kiraz'ın ismiyle arama yapıldığında mahkemenin kaldırılmasını istediği fotoğraflar da sonuçlar arasında çıkıyor. 
 
youtube ve twitter açıldı

saat 21.30'da verilen kararın uygulanması için google ve youtube'a 4 saat süre verildi. mahkeme, kararı yerine getirmesi için erişim sağlayıcıları birliği’ne gönderdi. youtube, savcı kiraz'ın rehin alınmasını gösteren görüntülere ve benzer içeriklere türkiye'den erişimi engelledi. bunun üzerine video paylaşım sitesi youtube yeniden erişime açıldı.

google'ın içerikleri kaldırmamaması halinde erişimin gece yarısından sonra saat 01.30 civarında engellenmesi bekleniyordu. ancak google'a erişim şu ana kadar engellenmedi.

kaynak: al jazeera

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;