Gülen örgütü soruşturmaları

TIR görüntüleri engellendi

Savcılığın, MİT TIR'larına ait görüntülere ilişkin içeriğin engellenmesi talebi kabul edildi. Cumhuriyet gazetesi de karar üzerine haberi kaldırdıklarını açıkladı.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar. [Fotoğraf: AA - Arşiv]

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında soruşturma başlatan İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili İrfan Fidan., İstanbul nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurdu. TIR'lara ilişkin görüntülerin yayınlanrının durdurulmasını talep eden Fidan, internet sitelerinde yapılan yayınların 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ulusal ve uluslararası yararları ve milli güvenliği bakımından sakınca doğuracak mahiyette' olduğunu belirtti. Yapılan bu yayınların 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne sahte ihbar ve sahte delillerle tuzak kuran tutuklu şüpheliler (TIR'ı durduran askerler) tarafından gerçeğe aykırı olarak oluşturulan kurgu doğrultusunda yapıldığı' ifade edildi.

Savcılık bu görüntülere ilişkin içeriklerin engellenmesini talep etti. Sitelerdeki içeriklerin kaldırılmaması halinde ise sitelere erişimin tamamen engellenmesini istedi.

Nöbetçi İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği, görüntüye giden uzantının engellenmesini kabul etti. Bu olmadığı takdirde siteye erişimin engellenmesine karar verdi.

Cumhuriyet gazetesi de, "Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndan gönderilen yazı üzerine haber kaldırılmıştır" açıklamasıyla haberi kaldırdıklarını duyurdu.

TIR'ları durduran askerleri 'darbeye teşebbüs, askeri ve siyasal casusluk ve terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla soruşturan Başsavcıvekili Fidan, Can Dündar'ı da bu kapsamda soruşturmaya dahil etti. Başsavcıvekili İrfan Fidan'ın MİT TIR'larının durdurulması kapsamında yürüttüğü soruşturmada şu ana kadar 25 muvazzaf jandarma personeli tutuklandı. TIR'ı durduran 4 savcı da Adana'da HSYK soruşturması kapsamında tutuklanmıştı.

Başsavcılık'tan açıklama

Konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, TIR görüntülerini yayınlayanlarla ilgili soruşturma başlatıldığını belirtti. Başsavcılık açıklamasındaki suçlama; "devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme", "siyasi ve askeri casusluk", "terör örgütü propagandası". 

Başsavcı Hadi Salihoğlu imzalı açıklamada, "Soruşturma dosyamızda (TIR'ları durduran askerlere yönelik) bu görüntülere ilişkin bilgi ve belge yoktur" denildi. Soruşturma dosyasında, "söz konusu yardım faaliyetinin herhangi bir terör örgütüne ya da yasal olmayan herhangi bir oluşuma yönelik yapıldığına dair hiçbir bilgi, belge, delil ve emare olmadığı" belirtildi.

Savcılığa göre, şüpheliler MİT mensuplarının telefonlarını sahte isimle dinledi, bu yolla yardım faaliyetini öğrendi. Savcılık, şüphelileri "Türkiye Cumhuriyeti devletinin terör örgütlerine yardım ettiği" algısı oluşturmak için bir kurgu planlamakla suçladı. Sahte ihbar ve sahte delillerle tuzak kurulduğu iddia edildi.

Açıklamada, Adana'da MİT TIR'larının durdurulmasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında şimdiye kadar 26 şüphelinin tutuklandığı da hatırlatıldı.

MİT TIR'larının durdurulması ve soruşturma

Hatay ve Adana'daki TIR aramaları, "Kudüs Ordusu Terör Örgütü" adlı soruşturma kapsamında yapılmıştı. Bu operasyona katılan askerler hakkında, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nca "siyasi ve askeri casusluk, devlet sırlarını kasten açıklamak" suçlarından kamu davası açıldı. Hatay, Ankara ve Adana İl Jandarma komutanlıklarında görev yapan 34 kişi hakkında yakalama ve gözaltı kararı verildi, aralarında Yarbay Erdal Turna, Binbaşı Bekir Karataş ve Mehmet Fırat ile Yüzbaşı Hakan Gençer'in de bulunduğu 17 muvazzaf asker ''terör örgütü üyesi olmak, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs''  tutuklandı.

İlk operasyon
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca, daha önce yürütülen ve takipsizlik kararı verilen ''Kudüs Ordusu Terör Örgütü'' soruşturmasında usûlsüzlükler yapıldığı iddialarına ilişkin 22 Temmuz'da yapılan operasyonda, aralarında İstanbul Terörle Mücadele Şubesi'nin eski müdürü Yurt Atayün'ün de olduğu 11 emniyet görevlisi tutuklanmıştı.

İkinci operasyon

Soruşturmayı genişleten savcılık, yeni deliller doğrultusunda Şubat 2015'te düzenlenen ikinci operasyonda, ''terör örgütü kurmak ve yönetmek', "kurulan örgüte üye olmak", "terör örgütünün faaliyeti kapsamında siyasal veya askeri casusluk", "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs'' suçlarından 29 şüpheli polis hakkında gözaltı kararı vermişti. Operasyonda gözaltına alınan 21 kişiden, 17'si çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı. Bu operasyonda Fetullah Gülen ve Emre Uslu hakkında da tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı.

''Kudüs Ordusu Terör Örgütü'' soruşturmasında uslsüzlükler yapıldığı iddialarına ilişkin ''paralel yapıya'' yönelik 22 Temmuz'dan bu yana yürütülen soruşturma kapsamında toplam 28 kişi tutuklanmıştı. Son tutuklamalarla birlikte bu dosyada tutuklu sayısı 47'ye ulaşmış durumda. 

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;