Bilim-Teknoloji

'Türkiye eSpor alanında giderek güçleniyor'

İstanbul'da düzenlenen League of Legends festivaline gösterilen ilgi, eSpor'un Türkiye'de giderek daha geniş kitlelere ulaşmaya başladığını gösterdi. Türkiye'nin öne çıkan oyuncuları, dünyanın diğer ülkeleriyle farkın kapanacağını belirtti.

Konular: Bilim-Teknoloji

dünyanın en popüler moba oyunlarından league of legends (lol), yazın düzenlenen türkiye büyük finali'nin ardından espor etkinliklerine lol festivaliyle devam etti.

istanbul'da 11 ekim 2014 tarihinde gerçekleştirilen ve yaklaşık 5 bin lol hayranının katıldığı festivalde, cosplay ve oyun turnuvalarının yanı sıra çeşitli yarışma ve etkinlikler düzenlendi. festivalin en ilgi gören kısmı, kellioğulları ile neferoğulları takımlarının karşı karşıya geldiği yıldızlar karması gösteri maçı oldu.

al jazeera türk'e konuşan profesyonel espor oyuncuları onur 'lethilion' aksu, asım cihat 'fabulous' karakaya ve anıl 'holyphoenix' işık, türkiye'de espor alanındaki rekabetin gelecek yıl daha da artacağını belirtti.

lol takımları arasında yaşanan transferler ve yeni üye alımlarıyla takımlar arasında güç dengesinin sağlandığını belirten onur 'lethilion' aksu, giderek artan ilginin türkiye'de espor'un gelişmesine büyük katkıda bulunacağını söyledi. asım cihat 'fabulous' karakaya ise yeni oyuncuların lol akademi yerine kendi takımlarını kurarak ilerlemeleri halinde daha başarılı olacaklarını savundu.

yurtdışında da adını duyuran anıl 'holyphoenix' işık, türkiye'de video oyunlarına büyük ilgi gösterildiğini belirtirken, twitch ve benzeri platformların türkiye'de espor'un gelişmesine katkı sunacağını belirtti.

kaynak: al jazeera

Müfit Yılmaz Gökmen

Bilim-Teknoloji yazarı Devamını oku

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;