IŞİD

'Türkiye'den eğit-donat sözü aldık'

Al Jazeera Türk'e konuşan Musul Valisi Nuceyfi, Musul operasyonu için 3 bin kadar aşiret mensubunun eğitilip donatılması konusunda Ankara ile anlaştıklarını, ancak yardımın silah ve mühimmatı kapsamadığını söyledi.

Konular: Irak, Ortadoğu
Sürgündeki Musul Valisi'nin verdiği bilgiye göre, askeri eğitimin Irak Bölgesel Kürt Yönetimi denetimindeki bir bölgede verilmesi planlanıyor [Fotoğraf: İlker Taş-Al Jazeera Türk]

Haziran 2014 tarihinde Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) denetimine geçen Irak’ın Musul kentinin valisi Esil Nuceyfi, Türkiye ile askeri alanda işbirliği yapacaklarını doğruladı. Nuceyfi, Musul halkından 3 bin kadar aşiret mensubu gönüllünün eğitilmesi ve donatılması konusunda Ankara ile anlaştıklarını söyledi.

IŞİD ilerleyişi karşısında kenti terk etmek zorunda kalan Musul’un sürgündeki valisi Nuceyfi, Al Jazeera Türk’ün sorularını Erbil’deki geçici karargâhından telefonla yanıtladı. Esil Nuceyfi, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı olan ağabeyi Usame Nuceyfi’nin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği Ankara ziyareti sırasında konuyla ilgili Türk yetkililerle anlaştığını belirtti.

'Silah yardımı söz konusu değil'

Sürgündeki Musul Valisi'nin verdiği bilgiye göre, askeri eğitimin Irak Bölgesel Kürt Yönetimi denetimindeki bir bölgede verilmesi planlanıyor:

“Eğitim kampında Musullu eski askeri eğitmenlerin yanında Türkiye’den gelecek askeri uzmanlar da olacak. Eğitim programını Türk subaylar yürütecek. Asker adaylarını Türkiye donatacak. Donatımdan kasıt giyim, çadır, karargâh malzemesi vesairedir. Silahlar ve cephane tamamen merkezi Irak hükümetinden karşılanacak.”

Güvenlik gerekçesiyle eğitimin ne zaman başlayacağı ve ne kadar süreceği konusunda bilgi vermek istemeyen Nuceyfi, anlaşmanın Musul'un kurtarılması için başlatılacak uluslararası koordinasyon çerçevesinde yapıldığını söylüyor:

“Merkezi hükümetten daha önce silah talep ettik. Ancak yeterli teçhizat olmadığı için talebimiz karşılanamadı. Eğit-donat talebini Türkiye’ye sunan Irak Savunma Bakanı'dır. Türkiye de buna sıcak baktı. Buradan çıkacak birlikler Musul’un kurtarılması operasyonuna yetişecektir ve Musulluların kendi şehirlerinin kurtarılmasına katılmaları çok önemlidir.” 

Yılmaz: Sorumluluklar yerine getirilir

Bağdat'a resmi bir ziyaret gerçekleştirecek olan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Musul Valisi, Türkiye'nin Musul harekâtına destek vereceğini açıkladı. Bu desteğin ayrıntıları nedir, bu destek doğru mu?" sorusuna, "Türkiye IŞİD'e karşı koalisyonun bir üyesidir. Bu koalisyonun üyesi olmakla somut katkı vermeye başlamıştır. Bunun dışında ne gibi bir katkı olur... Ulusal çıkarlar göz önüne alınarak zamanı geldiğinde bir değerlendirme yapılır ve koalisyon üyesi olmanın gerektirdiği sorumluluklar yerine getirilir" cevabını verdi.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;