Türkiye

Ümit Özdağ disipline sevk edildi

MHP'de Ümit Özdağ kesin ihraç istemiyle tedbirli olarak disipline sevk edildi.

Konular: MHP, Türkiye
MHP'de Ümit Özdağ da disipline sevk edildi. [Fotoğraf: Zahidin Köşüş / Al Jazeera Türk]

Milliyetçi Hareket Partisi’nde 15 Temmuz darbe girişiminin ardından parti içi muhalefet ve kongre tartışmaları şimdilik rafa kalktı, tartışmaların “ateşi” söndü. Ancak Genel Merkez, muhalefet kanadında yer alan bu isimlerin açıklamalarını mercek altına almaya devam ediyor. 

Bir süre önce Genel Başkan adaylarından Meral Akşener Merkez Disiplin Kurulu kararıyla partiden ihraç edilmişti.

Şimdi yine Genel Başkan adayları arasında yer alan Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ disipline sevk edildi.

MHP Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Halil Öztürk'ün yaptığı açıklamada, Ümit Özdağ'ın kesin ihraç istemiyle tedbirli olarak disipline sevk edildiği duyuruldu.

"Milliyetçi Hareket Partisi Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, parti üyelik görev ve sorumluluklarını gösteren parti tüzüğümüzün 11. maddesinin ihlâli, yine tüzüğümüzün 78/4-c-e-g maddelerini ihlâl mahiyetindeki eylem ve açıklamalar yanında benzeri faaliyetler içerisinde olmak sebebiyle parti tüzüğümüzün 81. maddesi kapsamı ve gereğince tedbirli ve parti üyeliğinden kesin çıkarma talepli olarak Merkez Disiplin Kurulu Başkanlığımıza sevk edilmiştir."

Bu karardan önce Al Jazeera’ye konuşan MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, belli çevrelerin MHP’nin görüş ve düşüncelerine karşı faaliyetler içine girdiğini, bunu parti içinde yapanlardan birinin ise Ümit Özdağ olduğunu söyledi. Yalçın şu ifadeleri kullandı:

“Ümit Özdağ’ın parti politikalarının tersine gerek Halk TV’de gerek televizyon ve gazetelerde farklı görüşler beyan ederek parti disiplininin dışına çıkması da dikkatlerimizden kaçmıyor. Muhtemelen bu davranışlarından dolayı kendisi de disipline sevk edilecektir. Kuvvetle ihtimal sevk edilme ihtimali mevcuttur.”

Özdağ: Değerlendirme yapmayacağım

Al Jazeera, bu açıklamanın ardından Ümit Özdağ’ı aradı. Yalçın’ın açıklamasını Al Jazeera’den öğrenen Özdağ, “Şimdilik bir değerlendirme yapmayacağım” demekle yetindi.

MHP’de kongre tartışmalarıyla başlayan muhalefet sürecinde disipline sevk edilen ilk Genel Başkan Adayı Ümit Özdağ değil. Bir süre önce iddialı adaylardan Meral Akşener disiplin süreci sonunda partiden ihraç edilmişti. Akşener, bu kararı yargıya taşıdı. Bir diğer Genel Başkan Adayı Sinan Oğan ise daha önce partiden ihraç edilmiş ancak yargı kararıyla geri dönmüştü.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;