Türkiye

'Yasadışı dinleme' iddianamesi tamam

Aralarında eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan'ın da bulunduğu 143 şüpheli hakkında hazırlanan "yasadışı dinleme" iddianamesi mahkemeye sunuldu.

Konular: Türkiye
Ali Fuat Yılmazer [Fotoğraf: AA / Arşiv]

Cemaatin emniyet ayağına yönelik soruşturmalardan birinde daha iddianame tamamlandı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi'nde yasadışı dinleme yapmakla suçlanan 143 şüpheli hakkındaki iddianame savcılık tarafından tamamlanarak, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunuldu. Savcı iddianamesinde, 18 kişi için takipsizlik kararı verirken, 29 kişinin dosyasını suç mahalli Ankara olduğundan Ankara'ya gönderdi. 

143 şüpheli arasında İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi'nin eski müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan da bulunuyor. 

Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcılığı'nca hazırlanan ve 721 sayfadan oluşan iddianamede, 209 müşteki ve 57 mağdur yer alıyor. 

Soruşturmada önemli delillerin bir bölümü İçişleri Bakanlığı mülkiye müfettişlerinin hazırladığı raporda yer almış ve bu raporların da önemli bölümleri Al Jazeera'de yayınlanmıştı. 

Raporda İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde çok sayıda yasadışı dinleme yapıldığı bilgisi ve bu dinlemelerin detayları yer almıştı.

Müfettiş raporlarına göre, dinlenenler arasında askerler de yer alıyor. Emekli orgeneral Halit Edip Başer, Ergenekon soruşturması kapsamında ‘Ramazan’ kod adıyla dinlendi. Hava Kuvvetleri'nin eski komutanı Faruk Cömert de yine aynı soruşturması kapsamında ‘Fahri’ adıyla dinlendi.

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da Ergenekon soruşturması kapsamında dinlenen bir diğer isim. Hisarcıklıoğlu ‘Rıfat’ adı altında dinlendi. İşadamı İnan Kıraç’ın ‘İlhan’ ve ‘İlhan Kıraç’ adlarıyla dinlendiği tespit edildi.

Müfettiş raporuna göre Ergenekon soruşturması kapsamında dinlenen diğer isimler şunlar:

MHP Milletvekili Özcan Yeniçeri, Doğan Holding Başkanı Aydın Doğan, kızı Arzuhan Doğan Yalçındağ ile eşi Mehmet Ali Yalçındağ, İshak Alaton’un kızı Leyla Alaton. Alaton ‘Leyla Altın’ adıyla dinlenmiş. Öldürülen işadamı Üzeyir Garih’in kızı Dalia Garih de ‘Deniz Garip’ adı ile dinlendi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külük’ün organize suç kapsamında ‘Metin’ adıyla, TV Programcısı Müge Anlı’nın da ‘Müge Öztekin’  adıyla organize suç kapsamında dinlendiği tespiti raporda yer aldı.

Dinlenen gazeteciler

Ergenekon soruşturması kapsamında dinlenen Habertürk yazarı Fatih Altaylı, ‘Fatih’ ve ‘Fatih Altay’ adları ile köşe yazarı Oray Eğin de ‘Orhan’ ve ‘Orhan Eğri’ adlarıyla dinlenenler arasında. Gazeteci Saygı Öztürk de bu listede yer alıyor.

Kaynak: Al Jazera

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;