Suriye

"YPG’ye var bize yok"

Halep’in kuzey kırsalında savaşan Suriyeli muhalif gruplardan olan Türkmen Sultan Murat Tümeni’nin siyasi büro sorumlusu ABD’yi muhaliflere eşit destek vermemekle suçluyor.

Sultan Murat Tümeni Siyasi Büro Sorumlusu Muhammet El Şemali, Amerika'dan eşit destek talep ediyor. [Fotoğraf: Can Hasasu / Al Jazeera Türk]

suriyeli muhalif gruplar halep’in kuzeyinde zor günler yaşıyor. rus uçaklarının bombardımanı ve iran destekli esed güçleri, her geçen gün türkiye sınırındaki bab el selame kapısına biraz daha yaklaşıyor. bu kritik süreçte, batı'nın kendilerine yeterli desteği vermediğinden yakınan suriyeli muhalifler, durumun ypg için farklı olduğunu söylüyor. 

al jazeera’ye konuşan sultan murat tümeni siyasi büro sorumlusu muhammed el şemali, eskiden suriye polis teşkilatında albay rütbesinde görev yapıyordu. ona göre, amerika’nın bölgedeki gruplara eşit mesafede olmayışı, gelecekte daha da büyük sorunlara yol açacak:

"amerika’nın sultan murat tümeni’ne ve diğer suriyeli muhalif gruplara verdiği destek, ypg’ye verdiği destek ile karşılaştırılamaz. ben burada cephane desteğinden bahsetmiyorum. büyük resimdeki siyasi ve lojistik destekten bahsediyorum. ypg’ye doğrudan amerikan askerileri eğitim veriyor, silah veriyor. subayları ve uzmanları sahada onlara danışmanlık yapıyor. onlara stratejiler ve planlar hazırlıyorlar. amerikan uçakları ypg’ye çok ciddi hava desteği sağlıyor. adil olmayan bu tutum, bölgenin doğal dengelerini ypg lehinde bozuyor. hem nüfus, hem de güç açısından."

şemali, bölgedeki çatışmalarda ypg ve muhaliflere verilen hava desteğinin bile farklı olduğunu savunuyor:

"ypg bir yandan esed ve rusya ile işbirliği içinde, diğer yandan da amerika’dan büyük destek alıyor. işid’e karşı ilerledikleri zaman hem rus hem de amerikan hava desteğinden faydalanıyorlar. muhaliflere karşı savaştıkları zaman da rus uçakları onlara yardım ediyor. özgür suriye ordusu çatısı altındaki muhalifler ise, ypg’ninkilere eşit olmayan imkânlarla hem işid hem de esed güçleri ile çatışmak zorunda kalıyor."

ABD Başkanı Obama'nın özel temsilcisi olan Brett McGurk geçtiğimiz Ocak ayı sonunda Kobani'yi ziyaret etti. [Fotoğraf :Sosyal medya]

"ypg üç tarafa birden çalışıyor"

şemali’ye göre ypg, hem rusya, hem amerika, hem de esed güçleri ile işbirliği içinde. şemali, halep’in kuzeyindeki çatışmalarda ypg’nin, hsö ile ateşkes halinde olduğu bölgelerde saldırıya geçmesini, esed güçleriyle koordineli bir harekât olarak değerlendiriyor:

"stratejik menneh havaalanın ele geçirilmesi, şu aşamada esed güçleri için büyük önem taşıyor. halep’in kuzey batısında ve azez’in hemen güneyinde yer alan askeri menneh havaalanı, esed güçlerinin eline geçerse halep-öncüpınar arasındaki otoyol tamamen kesilmiş olacak. esed güçleri, ypg ve müttefikleri ceyş el süvvar arasında, buranın alınması için işbirliği olduğunu görüyoruz. ypg’nin esed güçlerinin ilerleyişinden faydalanarak, öso ile ateşkes halinde oldukları meranaz, dercmel gibi köylere saldırarak onları kendi denetimine alması, bu işbirliğini ortaya koyuyor."

"yeni bir göç dalgası kaçınılmaz"

rusya ve iran’ın esed’e olan desteklerini arttırdıkları bir dönemde batılı ülkelerin kendilerini geri çekmesinin muhalifler için tam bir hayâl kırıklığı olduğunu belirten şemali, cephe hakkında konuşurken umutsuz:

"esed güçlerinin burayı ele geçirmesi, halep’in kuzey kırsalında bir insani felakete yol açacak. abd ve batının pasif tavrı yüzünden suriyeli siviller esed, daiş (işid) ve ypg’nin baskısı altına girmek zorunda kalacaklar. sivillerin bu durumda zulümden kaçmak için türkiye’den başka sığınağı kalmayacak. on binlerce sığınmacının kilis’e yönelmesi de türkiye’nin yine göçmen baskısı altında olması anlamına geliyor."

şemali, nubul ve zehra üzerindeki kuşatmanın esed güçlerince kaldırılmasından sonra çok kritik bir eşiğe gelindiğini söylüyor. sultan murat tümeni siyasi büro sorumlusu, nihai amacın halep’in türkiye ile bağını kesmek ve bab el selame sınır kapısını ele geçirmek olduğunu söylüyor. böylece esed rejimi ülkeyi kuzeyden güneye kateden m5 karayolunu tamamen kontrol edecek ve muhaliflerin denetimindeki, ülkenin ikinci büyük kenti olan, halep’i tam olarak kuşatma altına almak için önemli bir aşamayı tamamlamış olacak. 

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;