Blog

Arda Turan'ın dönüm noktası

Arda, Manisa'da çok kalmadı. Manisaspor formasıyla bir Fenerbahçe maçında keşfedildi. Galatasaray Başkanı Adnan Polat kendi futbolcusuna "Kim bu çocuk?" diye sordu. Macera işte orada başladı.

Arda Turan 2011 yılına kadar Galatasaray'da oynadı [Sporx]

Bu fotoğraf çekildiğinde yıl 2005’ti. Ben Sporx, Arda Turan da Manisaspor için mücadele ediyordu.

Arda çok da mutlu değildi. Dönemin Galatasaray Teknik Direktörü Eric Gerets, genç isimleri gözden çıkarmış, yönetim kiralama yolunu tercih etmişti.

Manisaspor’a kiralanan iki isimden biri Arda Turan’dı. Henüz 18 yaşında, yine bugünkü gibi eğlenceli, bugünkü gibi sıcak ve içtendi.

Türkiye’de kiralık olarak gönderilen futbolcuların takımlarına geri dönmesinin zor olduğunu ağabeylerinin tecrübelerinden bilen Arda, Manisa biletinin alındığını ilk öğrendiği gün zor anlar geçirdi.

Baba Adnan Turan o günü “Eve geldim, Arda ağlıyordu. ‘Baba ben futbolu bıraktım’ dedi, şaşırdım. ‘Niye’ diye sordum. O da hem kiralık gitmesine, hem de oynatılmamasına tepki gösterdi. ‘Bırakacağım’ dediğinde kendi hayatımdan örnekler verdim. Arkadaşların üniversiteye giremediler, köşede dikiliyorlar’ dedim. Kahveye gönderdim kendisini, düşünmesini söyledim. Kahveye gitti, bir süre sonra döndü, ‘Tamam, baba Manisa’ya gidiyorum’ dedi. O zaman elli lira gibi bir para verdim, Otele gönderdim, Manisa’ya da imzayı attı” diye anlatıyor.

Tarihinin en iyi kadrosunda Manisaspor’u, bu sene Fenerbahçe’yi şampiyon yapan Ersun Yanal çalıştırıyordu. Yıldızı Arda gibi yeni yeni parlamakta olan Yanal, onun için bir şanstı. Arda’ya gereken ilgiyi gösterdi, yarım sezonda 15 maçta oynattı.

Ege temsilcisi Caner Erkin’li, Selçuk İnan’lı, Hakan Balta’lı, Arda Turan’lı kadrosuyla adeta Anadolu’nun Yıldızlar Karması’ydı. Fakat bir isim daha vardı: Zafer Şakar. Galatasaray altyapısında Arda Turan’dan daha büyük başarılara imza atacağı düşünülen Zafer de Arda ile beraber Manisaspor’a kiralanmıştı. Yıldız adayı Zafer, yazının başında da belirttiğim gibi kiralık olarak gitti ve bir daha eski takımına hiç dönemedi. Manisaspor’dan sonra alt liglerde sekiz takım dolaştı. Şu anda da boşta.

'Sorun tabii ki teknik direktörlerde'

Antalya’da 10 yıl önce yaptığımız röportajda Arda'nın hayal kırıklığı hem sözlerine hem de gözlerine yansımıştı.

"Sence Türkiye'de genç futbolculara önem veriliyor mu?" soruma "Bence Türkiye, dünyada genç futbolculara önem vermeyen nadir ülkelerden biri. Ulusal düzeyde karşı karşıya oynadığım birçok genç futbolcu şu an takımlarında ilk 11’de sahaya çıkıyor. Çünkü onlara güveniyorlar. Ben Fabregas ile karşı karşıya oynadım. O, Arsenal’de ilk 11’de sahaya çıkıyor hem de birçok maçta vasat bir futbol sergilese de. Bizim gibi Türk gençler ise hep ikinci planda kalıyor. Kimse bize güvenmiyor. Forma giymemiz çok zor. Ama bundan zararlı çıkacak olan yine Türk futboludur" cevabını vererek kendisini gönderen Eric Gerets'e bir anlamda cevap veriyordu.

"Peki problem kimde?" dediğim zaman da cevap "Sorun tabii ki teknik direktörlerde. Eğer genç ve şu ana kadar 50'nin üzerinde kez ulusal formayı giymiş bir oyuncu takımında şans bulamıyorsa sorun teknik direktörlerdedir" şeklinde geliyordu.

Arda, 'Kariyerimin dönüm noktası' dediği Manisa’da çok kalmadı. Manisaspor formasıyla bir Fenerbahçe maçında keşfedildi. Galatasaray Başkanı Adnan Polat kendi futbolcusuna “Kim bu çocuk?” diye sordu. Arda Turan’ın macerası da işte orada başladı.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;