Canlı Yayın

Erdoğan: Suriye'nin toprak bütünlüğünü korumakta kararlıyız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'ye yönelik askeri harekatla ilgili konuştu. "Suriye, Türkiye için bataklık olacaktır" diyen PYD Eş Başkanı Salih Müslim'e isim vermeden yanıt veren Erdoğan, "Birileri meydan okuyor, 'Türkiye şöyle olacak böyle olacak' diye. Ben buradan onlara sesleniyorum; Siz ne olacağınızın hesabını yapın" dedi. Erdoğan "Gerekirse meseleye bilfiil el koymak da dahil tüm imkanlarımızı kullanarak Suriye'nin toprak bütünlüğünü korumakta, bu ülkenin kendi halkının iradesiyle yönetilmesini sağlamakta kararlıyız" ifadelerini kullandı.

Konular: Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan, engellilerin kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilmelerine ilişkin Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki atama ve kura töreninde konuştu. 

Erdoğan Cerablus'a yönelik 'Fırat Kalkanı' harekatıyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Bu sabah 4 itibari ile Suriye'nin kuzeyinde sürekli ülkemizi oradan tehdit eden DAİŞ, PYD gibi terör örgütlerine yönelik bir operasyonu ordumuz başlatmış durumda.

Çünkü bir millet onuruyla vardır, gururuyla vardır. Bir millet istiklal mücadelesine iman etmesiyle vardır. Şu anda da ne yazık ki Suriye'den ülkemize Gaziantep, Kilis bu bölgelere yapılan saldırılar işi bir yere kadar getirdi.

Artık son, dedik ki bu işin burada noktalanması lazım ve bu sabah 4 itibariyle bu süreç başladı.

Salih Müslim'e yanıt

Erdoğan, harekatın başlamasının ardından Twitter hesabı üzerinden "Suriye Türkiye için bataklık olacaktır" ifadesini kullanan PYD Eş Başkanı Salih Müslim'e de isim vermeden yanıt verdi. Erdoğan, "Birileri meydan okuyorlar. 'Türkiye şöyle olacak böyle olacak' diye. Ben buradan onlara sesleniyorum: Siz ne olacağınızın hesabını yapın" ifadelerini kullandı. 

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan ifadeler şu şekilde:

'Suriye halkının iradesi...'

"Şu kararlılığımızı tüm dünyaya bir kez daha ifade etmek istiyorum: Türkiye, Suriye'de sahneye konulmaya çalışılan oyuna, oldu bittiye asla rıza göstermeyecektir. Gerekirse meseleye bilfiil el koymak da dahil tüm imkanlarımızı kullanarak Suriye'nin toprak bütünlüğünü korumakta, bu ülkenin kendi halkının iradesiyle yönetilmesini sağlamakta kararlıyız."

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;