Haber analiz

Bilanço: Askeri ve sivil kayıplar

ABD işgali süresince ölen sivillerin sayısını tam olarak tahmin etmek neredeyse imkansız.

Konular: Ortadoğu, Irak

abd halkına, 2003 yılında irak işgalini başlatma sebebinin abd halkını korumak ve iraklıları özgürleştirmek olduğu açıklandı.

daha sonrasında abd başkan yardımcısı dick cheney, irak’taki askeri müdahalenin “aylardan ziyade birkaç hafta süreceğini” belirtti.

o dönemdeki abd savunma bakanı yardımcısı olan paul wolfowitz, abd askerlerinin kurtarıcı olarak karşılanacağını ve petrol gelirlerinin ise ülkeyi yeniden inşa etmek için kullanılacağını belirtti.

ancak gerek askeri alanda, gerekse sivil yaşamda ortaya çıkan bedel gitgide artmaya başladı.

irak güçleri ve polisi için en kanlı yıl olarak tarihe geçen 2005 yılında ölü sayısı 2.500’ün üzerindeydi.

2007 yılında irak’ta öldürülen abd askerlerinin sayısı 900’ün üzerindeydi ve aynı yıl o dönemin başkanı olan george w. bush ülkeye 21.000 askerin daha gönderileceğini açıkladı.

sekiz yıl süren irak işgali boyunca ölen sivillerin sayısı belirlenemeyecek kadar yüksek sayıya ulaştı.

abd önderliğinde 2003 yılının mart ayından beri devam eden irak işgalinde ölen sivillerin sayısını tahmin etmek neredeyse imkansız.

britanya’da yayınlanan the lancet isimli tıp dergisinin belirttiği tahmini rakamlara göre 2006’nın haziran ayına kadar şiddet sonucu ölen sivillerin sayısı 600.000’e kadar ulaştı.

diğer kaynaklara göre ölü sayısı bu sayının çok altında. washington’da bulunan brookings kurumu’nun yayınlamış olduğu irak endeksi’ne göre hayatını kaybeden sivillerin sayısı mart 2003 ve nisan 2011 arasında yaklaşık 115.000 kişiyi buldu.

ayrıca irak endeksi’nin belirttiği üzere, irak’ta saldırıların başlangıcından bu yana yaklaşık 4500 abd askeri öldürüldü.

2004-2007 yılları arasında ise her yıl yaklaşık 800 ile 900 arasında asker hayatını kaybetti.

ancak 2010 yılında ölü sayısı 60’a kadar düşerken, 2011’de bu sayı 24’e kadar indi.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;