Haber analiz

Cemaat- Abdullah Gül mesafesi açılıyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Cemaat-Hükümet kavgasında ağırlığını hükümetten yana koymaya başlamasının ardından Gülen Cemaati’ne yakın gazetelerde Gül’e karşı daha açık eleştiriler görülüyor.

Cemaat'e yakın Today's Zaman Gazetesi Gül'ün HSYK yasasıyla ciddi bir sınav vereceğini yazdı.

cemaatin yabancılara yönelik en önemli yayın organlarından ingilizce yayın yapan today’s zaman gazetesi, 17 aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından bugün cumhurbaşkanı gül’ü eleştiren bir manşetle çıktı.

‘gül’ün demokratik yetkinliği kritik bir sınavla karşı karşıya’ manşetini atan gazete, cumhurbaşkanı’nın internet yasasını onaylamasının ‘hayal kırıklığı yarattığını’ yazdı.
cumhurbaşkanı’nın hakimler ve savcılar yüksek kurulu’nun (hsyk) yapısını değiştiren yasayı da onaylama sinyali verdiğini belirten gazete, “gül’ün kararına dair hayal kırıklığı, cumhurbaşkanı’nın zor durumdaki başbakan erdoğan’la gizli bir anlaşma yaptığına dair soru işaretleri uyandırdı”  ifadelerini kullandı.

‘hsyk turnusol kağıdı’

haberde muhalefet parti temsilcilerinin internet yasasını onaylaması nedeniyle gül’e gösterdikleri tepkilere de yer verildi. mhp iğdır milletvekili sinan oğan’ın gül’e ‘parlamentodaki kirli anlaşmalara alet olmaması çağrısı yaptığı’ belirtildi. gül’ün hukuk ve demokrasiye türkiye’deki birçok siyasetçiden daha fazla saygı gösteren bir lider olarak görüldüğü dile getirilirken, hsyk yasasının cumhurbaşkanı için ‘turnusol testi’ olacağı vurgulandı. 

17 aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından iktidar ve cemaat arasında dengeli mesajlar veren cumhurbaşkanı abdullah gül, zamanla tavrını netleştirdi. gül, türkiye’de paralel devlet olup olmadığına dair en net mesajını, yolsuzluk operasyonundan 2 ay sonra, geçtiğimiz günlerde macaristan gezisinde vermiş, "prensip olarak paralel devlet olduğuna inanıyorum" demişti. 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;