Haber analiz

Güneydoğu'da seçime doğru

Bölgede pek çok ilde yarış BDP ile AK Parti arasında geçecek. Hükümet-Cemaat kavgasının bazı illerde seçmen tercihlerini ve dengeleri değiştirme ihtimali var.

Konular: Türkiye, BDP, AKP

Haberin Öne Çıkanları

Seçim AKP-BDP arasında geçecek

Cemaat denklemi değiştirebilir

Büyükşehir Yasası BDP'ye yarayacak

demirtas-kisanak
Kışanak Başkan adayı, Demirtaş Eş Genel Başkanlık görevini sürdürecek. [Aljazeera]

BDP’nin açıkladığı Güneydoğu adayları ile yerel seçimler öncesi siyasi tablo yavaş yavaş netlik kazanıyor. Bölgenin genel fotoğrafını görebilmek için her kente ayrı ayrı bakmak gerekiyor.

Diyarbakır

2009 Yerel seçimlerinde DTP % 65,6 AK Parti %31,3 oranında oy almış, diğer partiler varlık gösterememişti. 2011 Genel seçimlerinde ise AK Parti’nin %32,8 oranına karşın bağımsız adaylarla seçime giren BDP altı milletvekili çıkarmış ve bağımsız adaylar toplamda % 58,58 oranında oy almıştı. 2014 yerel seçimlerinin Diyarbakır’da yine BDP ve AK Parti arasında geçmesi bekleniyor. BDP adayı Gültan Kışanak ve Eş Başkanı Fırat Anlı  seçimlerde AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ile yarışacaklar. BDP’liler  ‘kale’ diye tanımladıkları Diyarbakır’da Büyükşehir Belediyesini ‘çantada keklik’ olarak görüyor. Belediyecilikten çok siyasi çıkışlarıyla belleklerde yer eden Osman Baydemir’in yerine aday gösterilen Gültan Kışanak'ın kadın ve Elazığ’lı olması bazı kesimlerin yüzünün asılmasına yol açsa da BDP’liler, kemikleşmiş oyların kendilerine seçimi kazandıracağına kesin gözüyle bakıyor. KCK davasından iki yılı aşkın bir süre cezaevinde kalan Fırat Anlı ismi de BDP'nin oylarını artırabilir.

Şanlıurfa

2009 yerel seçimlerinde AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri, “Ceketimizi koysak kazanır” diyerek Fakıbaba’nın adaylığına karşı çıkmış bunun üzerine partiden istifa eden Ahmet Eşref Fakıbaba bağımsız aday olup seçimi kazanmıştı. Seçimlerde Fakıbaba %44, AK Parti %39,3, ve DTP %10,2 oy almıştı. 2011 Genel Seçimlerinde ise AK Parti oyların  %64,8’ini almış, BDP iki bağımsız adayla %17,7 oy oranına ulaşmıştı. Fakıbaba’nın daha sonra AK Parti’ye Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un ricasıyla katıldığı öne sürülüyordu. AK Parti bu seçimlerde de Fakıbaba yerine Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç’i aday gösterdi. Şanlıurfa’da sevilen bir isim olmasına karşın Güvenç’in aday gösterilmesi belli çevreleri üzmüş görünüyor. Bu anlamda AK Parti’ye kentte bir tepki var. Urfalılar Fakıbaba’yı beklerken Valinin aday gösterilmesi tepkilerin ana nedeni. Şanlıurfa'da bu yerel seçimlerde etkisini arttıracak partilerden biri de MHP. Geçen sene futbolda Şanlıurfaspor’un  şampiyonluğunda büyük emeği bulunan kulüp başkanı Kemal Saraçoğlu MHP’den aday oldu. Saraçoğlu sevilen ve popülaritesini gittikçe artıran bir isim. Kentte iki dönem Belediye Başkanlığı yapmış olan Ahmet Bahçıvan Saadet Partisi’nden aday gösterildi. Normalde şansı bulunmadığı konuşulan Bahçivan’ı cemaatin destekleyeceği ve bunun üzerine aday olduğu belirtiliyor. BDP Şanlıurfa adayını henüz açıklamadı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in aday olabileceği iddiaları var. Osman Baydemir’in adaylık fikri Şanlıurfa’daki BDP seçmenini heyecanlandırmış görünüyor ancak BDP seçmeni dışında oylara talip olabilmesi için Urfalıların bir ön koşulu var; gerginlikten uzak, ılımlı bir çalışma yürütmesi. Şanlıurfa’da bu yerel seçimlerde özellikle AK Parti, Saadet Partisi ve MHP oylarını olumlu ya da olumsuz etkileyecek pek çok etken var. Bu nedenle BDP aradan sıyrılabilir. Merkez dışında, ilçe ve köylerin de Büyükşehir adayına oy vermesine olanak sağlayacak yeni Büyükşehir Yasası da BDP'nin oylarını artırabilir.

Mardin

Seçimin en ilginç geçeceği yerlerin başında Mardin geliyor. Mardin’de bir anlamda iki aşiret yarışacak. BDP’nin adayı Kanco Aşireti’ne mensup Ahmet Türk ve Kahramanlar Aşireti’ne mensup Vecdi Kahraman. Üstelik iki aile arasında yıllarca süren kan davasında onlarca insan ölmüş;  aileler daha sonra barış masasına oturmuşlardı. Türk ve Kahraman yaptıkları açıklamada husumetlerin geçmişte kaldığını artık siyaseten rakip olduklarını belirtmişlerdi. Mardin’de 2009 yerel seçimlerinde AK Parti %45, DTP %36,3 oy almıştı. AK Parti’li belediye başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu geçen zaman içerisinde hizmetleriyle göz dolduramamış görünüyor. Bu nedenle AK Parti Ayanaoğlu ile devam etmek yerine Vecdi Kahraman’ı aday gösterdi. Vecdi Kahraman bölgede ileri gelen Kahramanlar Aşireti’ne mensup. Ayanoğlu Arap kökenli olmasına karşın Vecdi Kahraman Kürt asıllı. 2011 Genel Seçimlerinde AK Parti oyların %32’sini almış, BDP üç bağımsız milletvekili ile toplamda %52 oy oranına ulaşmıştı. Seçimde Ahmet Türk oyların %18,5’ini almıştı. Yeni Büyükşehir Yasası, ilçelerdeki oyların önemli bir bölümünü alan BDP'ye yarayacak. 

Batman

2009 yerel seçimlerinde DTP %59,7 AK Parti %36,7 oy almıştı. 2009 Aralık ayında KCK Operasyonu kapsamında gözaltına alınan DTP’li Belediye Başkanı tutuklanarak cezaevine kondu. 2011 Genel Seçimlerinde AK Parti oyların %36,9’unu alırken BDP iki bağımsız aday ile oyların %51,7’sini almıştı. Batman’da BDP Sabri Özdemir ile seçimlere giriyor.
AK Parti’nin adayı Avukat Mehmet Emin Ekmen eski AK Parti Milletvekili. Bundan önceki iki seçim sonuçları ve Batman’da mevcut atmosfer dikkate alındığında BDP’nin belediyeyi almasına kesin gözüyle bakılıyor.

Bingöl

2009 yerel seçimlerinde AK Parti %42,8 DTP %33,8 oy almıştı. 2011 genel seçimlerinde ise Ak Parti oyların %67’sini almış BDP bağımsız adayla %24 oy alabilmişti. Bingöl’de Mevcut Belediye Başkanı AK Parti’li Serdar Atalay.  Hükümet-Cemaat kavgasının ardından Atalay Saadet Partisi’nden belediye başkan adayı oldu. Serdar Atalay Gülen Cemaati'nin önde gelen isimlerinden. Dolayısıyla Bingöl’de Cemaat’in Atalay’ı destekleyeceği konuşuluyor. AK Parti’nin adayı Yücel Barakazi. Bürokrat olan Barakazi Bingöl’lü. BDP’nin adayı ise Doktor İlhan Çakabey. Ak Parti ve Cemaat destekli Saadet Partisi çekişmesinin yaşanması bekleniyor Bingöl’de. Bu çekişme BDP’ye yarayabilir. Zira oyların bölünmesi ihtimali BDP’yi de Bingöl’de favori partiler arasına sokuyor.

Tunceli

2009 yerel seçimlerinde Tunceli’de DTP %30 AK Parti %21,6 oy almıştı. 2011 Genel Seçimlerinde Tunceli’de CHP%56,2 BDP’nin desteklediği Ferhat Tunç %22,9 ve AK Parti %16,2 oy almıştı. CHP’den Belediye Başkanlığı için beş aday var. Baki Aytaç Ankara’da yaşıyor ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun aşiretine mensup. Zülfü Doğan Tunceli Hozat’lı ve müteahhitlik yapıyor. Mazlum Arslan, Alan aşireti mensubu ve bölgede sevilen biri. Diğer isimler, Veysel Kurtulmaz ve Tunceli Eski Milletvekili ve Eğitim Gönüllüleri ve Eğitimi Destekleme Derneği Başkanı Hasan Güyüldar. CHP'nin Tunceli belediye başkan adayının Hasan Güyüldar olması bekleniyor. Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün de Güyüldar’ı desteklediği konuşuluyor. Aday belirleme sürecinde kıyasıya bir rekabet yaşandığı belirtiliyor. BDP’nin Tunceli’de aday gösterdiği isim Mehmet Ali Bul. EMEP kökenli olan ancak EMEP’ten uzaklaştırıldığı öne sürülen Bul için EMEP’lilerin BDP’ye tavır aldığı konuşuluyor. İki dönemdir Tunceli Belediye Başkanlığı BDP’nin elinde. Seçmen, genel seçimlerde olduğu gibi Kılıçdaroğlu faktörüyle oyunu bu kez de CHP'den yana kullanırsa, BDP Tunceli'yi kaybedebilir.

Elazığ

AK Parti %47,8 MHP %23,3 ve SP %15,4 oy almış DTP ancak %2,5 oy olabilmişti. AK Parti’nin adayı Mücahit Yanılmaz. İki dönem Belediye Başkanlığı ve bir dönem de Milletvekili yapan Hamza Yanılmaz’ın kardeşi. Elazığ’da sevilen bir aile ve kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. MHP’nin adayı ise Prof. Dr. Bilal Çoban. Ancak Ak Parti ve MHP arasında uçurum olduğu, AK Parti’nin ipi göğüsleyeceği belirtiliyor.

Siirt

Yerel seçimlerde DTP %49,4 AK Parti %45,8 oy almıştı. Eski DEP Milletvekili Selim Sadak belediye başkanı seçilmişti.
2011 Genel Seçimlerinde Siirt’te Ak Parti oyların %48’ini, BDP ise Bağımsız Gültan Kışanak ile %42,7 oy almıştı.
AK Parti Siirt Belediye Başkan Adayı Ali İlbaş. Siirt’in Duderan Aşireti’nden olan Ali İlbaş, AK Parti seçmenini memnun etmemiş görünüyor. BDP’nin adayı ise güçlü bir isim. Tuncer Bakırhan’ın yanı sıra bölgede geniş bir aileye mensup olan Belkıs Epözdemir yerel seçimlerde öne çıkacak gibi. Siirt yerel seçimlerin çekişmeli geçeceği iller arasında.

Şırnak

DTP 2009 yerel seçimlerinde  %53,7 AK Parti %42,6 oy almıştı. 2011 Genel Seçimlerinde ise AK Parti oyların %20,6’sını, BDP ise üç bağımsız adayla oyların 72,5’ini almıştı. 2014 Yerel seçimlerinde de bu tablonun değişmesi beklenmiyor. AK Parti Şırnak’ta 89-94 yılları arasında ANAP’tan seçilerek belediye başkanlığı yapmış oyan Ahmet Hamdi Yıldırım ile şansını deneyecek. Ancak seçilebilmesine pek ihtimal verilmiyor. BDP Şırnak’ta Avukat Serhat Kadirhan ile yarışacak.

Gaziantep

Yerel seçimlerde AK Parti %52,5 CHP %30 DTP ise ancak %5,5 oy alabilmişti. 22. ve 23. Dönem AK Parti Gaziantep Milletvekili olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. 

Adıyaman

2009 yerel seçimlerinde AK Parti %49,3 SP %24,1 ve CHP’nin %13,4 aldığı Adıyaman’da DTP %5,6 oy alabilmişti.
AK Parti iki dönem milletvekilliği de yapmış olan Fehmi Hüsrev Kutlu ile girecek yerel seçimlere. Adıyaman’lı olan ve bölgede sevilen bir isim olan Kutlu ile Adıyaman’da AK Parti’nin 2009 yerel seçimlerinde olduğu gibi %50 civarında oy alması bekleniyor. Böyle bir tabloda BDP’den aday gösterilen Erdal Yavaş’ın ve diğer partilerin adaylarına şans kalmıyor. Ancak Cemaat’in Saadet Partisi’ni destekleme ihtimali dengeleri değiştirebilir.

Kaynak: Aljazeera

Abdülkadir Konuksever

1971 yılında Diyarbakır'da doğdu. 1990 yılında gazeteciliğe başladı. Ulusal ve uluslararası yayın kuruluşlarında çalıştı. Basılı iki öykü kitabı bulunan Konuksever, Al Jazeera Türk Diyarbakır Ofisi Muhabiri olarak görev yapmaktadır.  Devamını oku

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;