Haber analiz

İstanbul'da depreme hazırlık

Gölcük depremiyle ağır bedel ödeyen, Van depremiyle felaket gerçeğiyle yeniden yüzleşen Türkiye'nin en büyük kentinde olası büyük bir depreme farklı birimlerce hazırlanılıyor.

Haberin Öne Çıkanları

Çalışmalar yeterli değil

Deprem sonrası önlemler

Acil eylem planı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin afet çalışmaları (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) tarafından yürütülüyor. [ibb.gov.tr)

Olası bilanço

İstanbul Belediyesi  ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı'nın (JICA)  raporuna göre İstanbul’da olası bir deprem sonrasında ortaya çıkması beklenen bilanço şu şekilde: 2 bin 500 - 10 bin binada çok ağır hasar, 13 bin - 34 bin binada ağır hasar, 80 bin - 150 bin binada orta hasar, 10 bin - 30 bin can kaybı, 10 bin - 30 bin ağır yaralı, 20 bin-60 bin hastanede tedavi, 50 bin-140 bin hafif yaralı, 26 Milyar TL  yapısal hasar kaynaklı kayıp, 80 - 100 Milyar TL  toplam kayıp, 500 bin hanede acil barınma ihtiyacı.

17 Ağustos depreminin ardından Türkiye’nin gündemine oturan bir numaralı konu bina güvenliği oldu. Depreme dayanıklı binaların inşa edilmesi konusunda bir mühendislik tartışması başladı. Depremde kalitesiz ve eksik malzeme kullanan, uluslararası standartlarla belirlenmiş kurallara uymayan müteahhitler yargılandı. Son dönemde Türkiye’de depreme dayanıklı bina inşa edilmesi konusunda belli bir yol katedilse de bu çalışmaların yeterli olmadığı bir gerçek.

Büyükşehir Belediye'sinin hazırlıkları

Bu kapsamda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı Afet Koordinasyon Merkezi’nin (AKOM) yürüttüğü çalışmalar şu şekilde sıralandı:

- Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve İBB’nin ortaklaşa yaptığı  öneriler doğrultusunda kentsel dönüşüm uygulamalarında önceliklerin belirlenmesi amaçlandı. Bu kapsamda Zeytinburnu’nda 16 bin 30, Fatih’te 27 bin 884, Küçükçekmece’de 52 bin 729, Bayrampaşa’da 19 bin 973, Güngören’de 9 bin 538 ve Bahçelievler’de 20bin 424 bina için planlamaya yönelik veri toplama çalışmaları ile yerel eylem planlarının hazırlanması kapsamında kentsel riskler açısından mühendislik verilerinin değerlendirilmesi çalışmaları tamamlandı.

- Zeytinburnu‘nda 5, Fatih’te 6 ve Küçükçekmece’de 10 bölgede kentsel dönüşüm amaçlı uygulamaya yönelik projeler geliştirildi

- Bu çalışmalarda yerinde dönüşümü gerçekleştirmeye yönelik kentsel dönüşüm projelerinin detaylı olarak ele alınması sonucunda tahliye koridorları ve toplanma alanları önerildi.

- İstanbul genelinde olası bir afet anında kullanılabilecek geçici örnek tip yerleşim üniteleri çalışması yapıldı.

-İstanbul geneli afet ve risk yönetimi çalışması yapıldı.

-İstanbul’un depreme hazırlık sürecinde mevcut gecekondu alanlarının iyileştirilmesi ve yaşanabilir mekanlara dönüştürülmesine yönelik model oluşturma çalışması yapıldı.

-Büyükşehir Belediyesi’ne ait hizmet binalarının güçlendirme çalışmaları tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanındaki köprüler ile Karayolları Genel Müdürlüğü’nden devralınan bazı köprülerin güçlendirme çalışmaları ise büyük ölçüde tamamlandı.

Çalışmalar yeterli değil

Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce yürütülen çalışmalar yeterli görülmüyor. Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği’nin (TMMOB) 2010 yılında yayımladığı deprem raporunda bina güvenliğine dair şu ifadeler kullanılıyor:

"1999'dan bu yana 11 yıl geçmiş olmasına karşın bugüne kadar içinde bulunduğumuz yapıların yüzde 1'inin bile güçlendirilmemiş olması ciddi bir problem olarak karşımızda duruyor. 2007 yılında yürürlüğe girmiş olan Deprem Yönetmeliği beton sınıfının asgari 20 megapascal mertebesinde olmasını öngörür. Ama bizim yapmış olduğumuz çalışmalar İstanbul'da bulunan beton sınıfının ancak 8'ler mertebesinde olduğunu ortaya koyuyor. Buradan hareketle diyoruz ki, İstanbul'da bulunan yapılarımızın deprem güvenlikleri yok. Ayrıca ülkemizde bulunan yapıların da yüzde 70'inin iskanının, yüzde 37'sinin de inşaata başlama ruhsatının olmadığını ifade etmek gerekiyor"

“2 bin mertebesinde deprem güvenliği olmayan okulumuz var İstanbul'da. Bu okulların sadece 500'ü güçlendirildi veya yıkılarak yeniden yapıldı. Yaklaşık 600'e yakın hastane binası var İstanbul'da. 99 depreminden 11 yıl geçmiş olmasına rağmen sadece 3 tane hastanenin güçlendirildiğini ifade edersek, kamu yapılarımız açısından da, içerisinde oturduğumuz yapılar açısından da hiçbir şey yapılmadığını ifade etmek abartılı bir değerlendirme olmaz."

Acil eylem planı

Depremde olası can ve mal kaybını önlemek amacıyla yapılan çalışmalar kadar depremin ardından gerçekleşecek hızlı ve etkili müdahele de bilançonun büyümesini engelleyecek bir başka faktör.

Felaketin ardından hayati önem taşıyan, gıdaya ulaşım, deprem bölgeleriyle kolay ve hızlı iletişim ve barınma gibi konularda,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) hazırladığı “Acil Eylem Planı”nın devreye girmesi bekleniyor.

Depremin yaratacağı yıkımın getireceği bazı yan etkileri de gözden kaçırmamak gerekiyor. Felaket sonrası çıkacak yangınlara hızlı müdahele edecek, enkaz altında kalanları kurtarma çalışmalarına hemen başlayacak, iyi organize olmuş bir itfaiye birimi büyük önem taşıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kurumsal web sayfasında yer alan açıklamada, 79 İtfaiye istasyonu 5 bin 066 müdahale personeli , 590 değişik özellikte araç ile itfaiye biriminin olası bir depreme karşı hazırlıklı olduğu belirtiliyor.

Depremin ardından yapılacak çalışmalara destek vermek üzere kurulan AKOM Arama Kurtarma Ekibi de 88 personel, 23 araç ile şu anki yapının önemli bir parçasını oluşturuyor.

Deprem sonrası için önlemler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin deprem sonrası  hazırları şu şekilde sıralanıyor:

Depreme karşı güçlendirilen ve enerji kesintilerine karşı yedeklenen Kartal, Edirnekapı, Gaziosmanpaşa ekmek fabrikalarının günlük ekmek üretim kapasitesi 2 milyon adet. Olası bir afet anında dağıtılmak üzere kalorisi ve besin değeri yüksek, 5 milyon adet ekmeğin depolanması ve dağıtımı planlandı.

105 gemi filosu, 85 iskele, 820 personeli bulunan Şehir Hatları ve İstanbul Deniz Otobüsleri bünyesindeki  gemilere acil durumlarda kullanılmak üzere ilkyardım ve sağlık malzemeleri  yerleştirildi.

Halkalı'da 38 bin metrekare alana kurulu olan ve günde 200 bin kişilik yemek kapasitesine sahip İBB Lojistik Destek Merkezi’nde; mutfaklar, depolar ve çeşitli atölyeler kuruldu.  Merkez bünyesinde ayrıca, bir mobil mutfak (20 bin kişi/gün), bir mobil fırın (500 adet/saat), dört su arıtma aracı (150 ton/saat), altı  mobil büfe bulunuyor.

2005’den itibaren, bina girişlerine otomatik gaz kesme cihazı koyma zorunluluğu getirildi.  Toplam 704 bölge regülatörüne bin 400 otomatik gaz kesme vanası ve yer altındaki çelik hatlara da 93 doğalgaz kesme cihazı konuldu.

DİĞER BAŞLIKLAR

Türkiye'de büyük depremler

Van depremi 'geçmişi' hatırlattı

Dünyada büyük depremler

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;