15 Temmuz darbe girişimi

105 asker eşine operasyon

2010 KPSS sorularının çalınmasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, 105 asker eşi hakkında 31 ilde operasyon başlatıldı. Şu ana kadar 74 kişi gözaltına alındı.

[Fotoğraf: AA / Arşiv]

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2010 KPSS sorularının çalınmasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, 105 askerin eşi hakkında operasyon başlatıldı. 31 ilde yürütülen operasyonda şu ana kadar 74 kişi gözaltına alındı. AA'ya göre şüphelilerin, 15 Temmuz darbe girişiminde "aktif rol oynadığı" tespit edildi.

Şüpheliler arasında araştırma görevlisi, öğretmen, sosyolog, danışman, bilgisayar işletmeni kadrosunda çalışan memurlar var. Şüphelilerden 75'inin halen devlet memuru olarak görevini sürdürdüğü belirlendi.

Şüphelilerden ikisinin eşinin albay, 14'ünün yarbay, 40'ının binbaşı, 40'ının yüzbaşı, 4'ünün üsteğmen olduğu tespit edildi.

AA'nın haberine göre bazı şüphelilerin eşlerinin, Gülen örgütüne "himmet parası transferi yaptığı", "örgütün tepe yönetimiyle irtibatlı olduğu", "Bank Asya'da para artış hareketi bulunduğu" ve "örgütün şifreli haberleşme programı ByLock kullandığı" belirlendi. Şüpheliler hakkında, genel kültür-genel yetenek ve eğitim bilimleri sınavına ait soruları sınavdan önce elde ettiklerine dâir "kuvvetli deliller olduğu" da yine haberde yer aldı.

Soruşturma Ankara Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman'ın talimatıyla yürütülüyor. Ankara'da 29, İstanbul'da 21, İzmir'de 5 kişi olmak üzere 105 kişi hakkında Türkiye genelinde 31 ilde operasyon yapılıyor.

Öte yandan Anadolu Ajansı, hakkında gözaltı kararı verilenler arasında olan Kevser Tümer'in eşi Binbaşı Musa Tümer'in NATO'da görev yaptığını ve darbe girişiminin ardından Belçika'dan iltica talebinde bulunduğunu yazdı. AA'ya göre, Tümer'in ağabeyi Nuri Öztürk'ün de, KPSS soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman'ın tehdit edilmesine ilişkin davanın tutuklu sanığı olduğu öğrenildi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;