Kafkasya

12 Azeri askeri hayatını kaybetti

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermeni işgali altındaki bazı stratejik bölgeleri geri aldıklarını duyurdu. Çatışmalarda 12 Azerbaycan askeriyle 18 Ermeni askeri öldü. Rusya Devlet Başkanı Putin ve AGİT iki ülkeye itidal çağrısı yaptı.

azerbaycan savunma bakanlığı, ermenistan ile sınır hattında çıkan çatışmalarda cuma gecesinden bu yana 12 askerinin hayatını kaybettiğini açıkladı. azerbaycan ordusu'nun, goranboy ve naftalan kentleri için tehlike oluşturan talış köyü etrafındaki tepe ve seysulan yerleşim biriminin ermenistan güçlerinden temizlendiğini belirtti.

buna göre, fuzuli bölgesinde, horadiz kentinin güvenliği için önemli olan lele tepesi de azerbaycan ordusu'nun kontrolüne geçti. geri alınan bölgelerde savunma hattının oluşturulduğu ve mevzilerin güçlendirildiği duyuruldu.

bakanlık, çatışmalarda ermenistan ordusu'na ait 6 tank ve 15 topun imhâ edildiğini, öldürülen veya yaralanan ermenistan askeri sayısının 100'den fazla olduğunu ifade etti.

açıklamada, 1 mi-24 helikopterinin ermenistan güçleri tarafından düşürüldüğü, 1 tankın ise patlayan mayın nedeniyle kullanılamaz hâle geldiği bildirildi. "ateşkesin tekrar ihlâli durumunda ermenistan'a daha ağır darbelerin vurulacağı" ifade edildi.

ermenistan cumhurbaşkanlığı da çatışmalarda 18 ermeni askerinin öldüğünü duyurdu. 

erdoğan'dan mesaj

hayatını kaybeden azerbaycan askerleri için aliyev'e tziye mesajı yollayan cumhurbaşkanı erdoğan ise minsk üçlüsü'nün duruma yeterince önem vermediğini söyleyip, "yıllar yılı malum işgal altında olan dağlık karabağ bölgesindeki bu mücadele ne yazık ki bu işi minsk üçlüsü'nün hafife alması sebebiyle bu tabloyla bizi karşı karşıya bıraktı. eğer minsk üçlüsü burada adil bir şekilde, kararlı bir şekilde yürüyüp netice alacağı adımları atmış olsaydı bugünlere gelmemiş olurduk" ifadelerini kullandı. 

putin'den itidal çağrısı

rusya devlet başkanı vladimir putin'in danışmanı dmitri peskov, putin'in ermenistan-azerbaycan cephe hattında silahlı çatışmaların yeniden şiddetlenmesinden “derin endişe” duyduğunu ve taraflara bir an önce çatışmaya son vermeleri çağrısı yaptığını aktardı.

rusya savunma bakanı sergey şoygu da, azerbaycan savunma bakanı zakir hasanov ve ermenistan savunma bakanı seyran ohanyan'ı telefonla arayarak cephe hattındaki durumu görüştü.

rusya dışişleri bakanı sergey lavrov ise, azerbaycanlı mevkidaşı elmar memmedyarov ve ermenistanlı mevkidaşı eduard nalbandyan ile telefon görüşmesi yaptı. lavrov, mevkidaşlarına, çatışmaların sona erdirilmesi için duruma müdahil olmaları çağrısı yaptı.

azerbaycan savunma bakanlığı, ermenistan ordusunun azerbaycan mevzilerine ve yerleşim birimlerine 82 ve 120 milimetrelik havan topları, top ve büyük çaplı silahlarla ateş açtığını, azerbaycan ordusunun da karşılık verdiğini duyurmuştu.

cephe hattındaki durumun gerginleştiği aktaran bakanlık, ağdere, terter, ağdam, hocavend ve fuzuli bölgelerinde şiddetli çatışmaların yaşandığı bildirmişti.

buna göre terter ilinin karağacı köyünde bir evin bahçesine ermeni güçlerinin attığı top mermisi isabet etmiş, evde bulunan bir kişi hayatını kaybetmiş, bir kişi yaralanmıştı.

azerbaycan ordusu'nun karşılık vermesiyle sabah saatlerinden itibaren çatışmaların yaşandığı bölgede 3 ermenistan askerinin öldürüldüğü de bildirilmişti.

kaynak: aa, dha

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;