2014 Yerel seçim

14 yerde seçim tekrarlandı

Seçmenler, 30 Mart Yerel Seçimlerinin iptal edildiği yerlerde bugün yeniden oy kullanıyor. Ağrı ve Yalova’nın yanı sıra 7 ilçe ve 5 beldede seçim yapılıyor. Seçimlerin gergin geçtiği Yalova'da 3 kişi gözaltına alındı.

Konular: Türkiye
YSK'nın iptal ettiği yerlerde halk yeniden sandık başında. [AA]

Oy verme işleminin devam ettiği Yalova Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi'nde okul bahçesinin dışında AK Parti ve CHP’liler arasında kavga çıktı. Yaklaşık 20 kişinin karıştığı kavgaya okulda görevli polisler müdahale etti. 3 kişi gözaltına alındı.

Polis kentte yoğun güvenlik önlemi aldı. Çevre illerden de polis takviyesi yapıldı.

Yalova Zübeyde Hanım İlkokulu'ndaki bir sandıkta da 'Evet' mührünün çalındığı belirlendi. Sandık görevlilerinin şikayeti üzerine okula polis sevk edildi. Polis, olayla ilgili soruşturma başlattı, oy verme işlemlerine yedek mühürle devam edildi. 

Seçim sonuçlarına en çok itiraz edilen yerlerden biri Yalova olmuştu. Seçim sabahında AKP'nin belediye başkanlığını 1 oy farkla kazandığı açıklandı. CHP'nin itirazı ile oylar yeniden sayıldı ve bu kez CHP 6 oy farkla Yalova Belediyesi'ni kazandı.

Sonrasında AK Parti’nin oy verme ehliyeti olmayanların oy kullandığı yönündeki itirazı üzerine YSK seçimleri iptal etme kararı aldı.

Ağrı'da 10 oy farkla BDP kazanmıştı

Ağrı'da saat 16:00 itibariyle sandıklar kapandı, oylar sayılmaya başlandı.

30 Mart'taki yerel seçimlerde Ağrı’da yarış AK Parti ve Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) arasında geçti. İlk sonuçlara göre Sırrı Sakık 10 oy farkla galip geldi. AK Parti’nin itirazları üzerine oylar yeniden sayıldı.

Sayımlarda bir oy çuvalının yırtık çıkması üzerine Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçimlerin 1 Haziran 2014’te tekrarlanmasına karar vermişti.

14 ayrı yerde seçim tekrarlanıyor

Ağrı'da, Bayburt'un Aydıntepe ve Bitlis'in Güroymak ilçesi ile Erzincan'ın Çadırkaya beldesinde sandıklar kapandı. 

Oy verme işlemi Yalova’nın yanı sıra Aydın'ın Buharkent, Çankırı'nın Şabanözü, Eskişehir'in Mahmudiye, Kastamonu'nun Çatalzeytin ve Tokat'ın Yeşilyurt ilçelerinde devam ediyor.

Çorum'un Aşdağul, Niğde'nin Bağlama ve Yozgat'ın Eymir beldelerinde de halk sandık başına gidiyor.

Ağrı'da oy verme işlemi saat 07.00'de başladı. Seçmenler erken saatlerde sandık başındaydı. 

Belediye statüsü konusunda belirsizlik yaşanan Afyon Emirdağ’a bağlı Gömü Belediyesi’nde ise mahkeme kararıyla seçime gidiliyor.

Ülkenin doğusundaki oy verme işlemi 07.00'de başladı, 16.00'da sona erdi. Seçimin 08.00’de başladığı yerlerde ise 17.00’den itibaren oy kullanılamayacak.

Ülke genelinde 200 bini aşkın seçmen oy kullanabilecek.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;