Dağlık Karabağ

'20 yıllık işgâl sona ermeli'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Dağlık Karabağ sorununu görüşmek üzere St. Petersburg'da bir araya geldi.

[Fotoğraf: Reuters]

konstantinovsky sarayı'nda gerçekleştirilen üçlü görüşmesinin ardından ortak bildiri kabul edildi. kremlin internet sitesinde yayımlanan bildiriye göre, aliyev ve sarkisyan azerbaycan ile ermenistan arasında 16 mayıs'ta viyana'da gerçekleşen toplantıda varılan, temas hattında istikrarın sağlanması ve dağlık karabağ'da barışçıl sürecin tamamlanmasını sağlayacak atmosferin oluşturulması kararlarını teyit etti.

aliyev ve sarkisyan bu amaçla çatışma bölgesinde uluslararası gözlemci sayısının artırılmasını kabul etti. iki lider, ateşkesin devam etmesinden memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

dağlık karabağ konusunda detaylı görüş alışverişinde bulunan aliyev ve sarkisyan, sorunun çözümüne yönelik koşullar oluşturacak bazı konular üzerinde karşılıklı anlayışa vardı.

öte yandan, rusya devlet başkanı putin, toplantıdan önce aliyev ve sarkisyan ile ayrı ayrı görüştü.

putin ile görüşmesinde konuşan aliyev, rusya ve minsk grubunun diğer üyelerinin dağlık karabağ'da mevcut durumun kabul edilemez olduğu yönündeki açıklamalarını anımsatarak, "biz bu ifadeleri destekliyoruz ancak durumun değişmesi için öncelikle azerbaycan topraklarında 20 yılı aşkın süredir devam eden işgalin sona erdirilmesi gerekli" dedi.

kaynak: aa

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;