Bilim-Teknoloji

2015'in ilk gününde CO2 sınırı aşıldı

2015'in henüz ilk iki haftası tamamlanmamış olmasına rağmen, ortalama karbondioksit seviyesinin aşıldığı açıklandı. Uzmanlar gelecek nesillere yaşanabilir bir iklim bırakılabilmesi için harekete geçilmesi gerektiğini belirtti.

Konular: Bilim-Teknoloji
Dünya'nın NASA Suomi uydusu tarafından çekilen görüntüsü. [Fotoğraf: NASA]

Scripps Denizbilim Enstitüsü, küresel ortalama CO2 değerinin 1 Ocak 2015'te milyonda 400 parça (ppm) değerini aştığını açıkladı. CO2 seviyesi 3 ve 7 Ocak tarihlerinde de 400 ppm değerinin üzerinde ölçüldü. Uzmanlar, 9 Ocak'tan itibaren hava akımlarının etkisiyle değişen oranın 400 ppm ve üzerinde gerçekleştiğini belirtti. Yeni yılın ilk gününden itibaren elde edilen ölçümler, 2015'in tüm aylarında CO2 değerinin büyük olasılıkla tehlike sınırının üzerine çıkacağına işaret etti.

Hawaii'deki Mauna Loa yanardağında CO2 ölçümleri gerçekleştiren ekipte yer alan Ralph Keeling, 'Ocak 2015'in 400 ppm sınırından biraz daha yüksek olmasını beklediklerini ancak henüz bunu söylemek için erken olduğunu' belirtti. Discovery News'e bilgi veren Keeling, ölçüm yöntemlerinin farklı olmasından dolayı elde edilen değerlerin NASA ile çok az farklılık gösterebildiğini söyledi.

Eşik değeri 2013'te aşıldı

Küresel ortalama CO2 seviyesi, ilk olarak 9 Mayıs 2013'te 400 ppm sınırını aştı. Ardından Mart, Nisan ve Haziran 2014'te CO2 değeri üç kez daha tehlike sınırının üzerinde ölçüldü. Mayıs 2014'te ise değerler 402 ppm gibi çok az bir fakla sınırın aşıldığını gösterdi.

400 ppm, sanayi devrimi öncesinde 280 ppm ortalamasındaki CO2 seviyesinin tehlikeli boyuta ulaştığını gösteren sembolik bir değer olarak kabul ediliyor. 150 yılda hızla artan CO2 seviyesi, atmosferde ısıyı hapseden gazın neden olacağı olumsuz etikeleri de güçlendiriyor. 20'nci yüzyılın başından bu yana küresel ortamala sıcaklığın yaklaşık 1 derece artarken, farkın 2 dereceye çıkmasının önlenemez sonuçları olabileceğinden korkuluyor.

Discovery News'e açıklama yapan ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi'nden (NOAA) Pieter Tans, 'bazı günlerde 400 ppm sınırının aşılmasının şaşırtıcı olmadığını' söyledi. Eşik değerinin Şubat ayında aşılacağını tahmin ettiklerini belirten Tans, beklentilerin iklim olaylarıyla değişim gösterdiğini belirtti.

En son veriler, sera gazlarının büyük kısmını temizleyen ormanların bile CO2 seviyesini tehlike sınırından uzak tutamadığını gösterdi. Uzmanlar, gelecek nesillere yaşanabilir bir iklim bırakılabilmesi için bugünden harekete geçilmesi gerektiği uyarısını yaptı.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;