Bilim-Teknoloji

'2015'te 19 milyon Apple Watch satılabilir'

Apple, ilk akıllı saati Apple Watch'u bu akşam düzenleyeceği etkinlikte tanıtacak. Analistler, 2015 içinde akıllı saatin 19 milyon satış rakamına ulaşabileceğini tahmin ediyor. 2016'da ise satışların 36 milyonu aşması öngörülüyor.

Konular: Bilim-Teknoloji
Apple Watch Nisan ayında tüketicilere sunulacak. [Fotoğraf: Apple]

Pebble, LG ve Samsung gibi firmaların ardından akıllı saat piyasasına adım atmaya hazırlanan Apple, geçtiğimiz yıl duyurduğu Apple Watch'u bu akşam tanıtacak. Akıllı saat, Nisan ayında ABD başta olmak üzere küresel piyasaya sunulacak.

BMO Capital Markets firmasından analist Keith Bachman'a göre, Apple Watch 2015'te 19 milyon satabilir. Akıllı saatin kullanıcılarla uyum sağlaması için uygulama desteğinin önemli olduğunu belirten Bachman, Apple Wath'un yılbaşının yaklaşmasıyla başlayacak alışveriş sezonunda patlama yapacağını savunuyor.

Wall Street Jornal, geçtiğimiz ay Apple'ın satılacak ilk parti için 5-6 milyonluk üretim emri verdiğini duyurmuştu.

Bachman tarafından öne sürülen 19 milyonluk satış, küresel iPhone kullanıcılarının sadece yüzde 3.9'una denk geliyor. Apple Watch'un 2016'da ise 36.5 milyon satabileceği düşünülüyor. Bu beklenti gerçekleşirse, iPhone kullanıcılarının en az yüzde 11'i Apple Watch kullanıcısı olacak.

ABD'de Apple Watch'un en büyük rakibi olarak beliren Pebble, Kickstarter desteğiyle gücünü artırmaya devam ediyor. Pebble CEO'su Eric Migicovsky, 2014'te 400 bin akıllı saat sattıklarını açıklamıştı.

Android Wear işletim sistemiyle giyilebilir teknoloji geliştiren iş ortaklarını destekleyen Google ise Moto 360 ile başarı elde etmeyi umuyor. Gartner, bu ay içinde yaptığı açıklamada dünya genelinde Android kullanan cihaz sayısının 1 milyarı aştığını açıklamıştı.

Kaynak: Engadget ve Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;