IŞİD

21 Kürt köyü IŞİD'in elinde

Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırına yakın konumdaki Kobani bölgesinde 21 Kürt köyü IŞİD'in eline geçti. IŞİD'in ağır silahlarla üç koldan saldırdığı bölgede çatışmalar devam ediyor.

Irak - Şam İslam Devleti (IŞİD), Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren silahlı bir örgüt. [Fotoğraf: Reuters-Arşiv]

Al Jazeera'ye konuşan Kobani Kantonu Dış İlişkiler Sorumlusu İbrahim Kurdo, IŞİD'in, Kobani'nin doğu, güney ve batısından saldırıya geçtiğini söyledi. Kurdo, IŞİD'in elinde en az 20 tank, havan topları ve ağır silahlar bulunduğunu belirtti.

Doğuda Tezkeniye, Havalet, Kabarnek, Coran, Zerzori, Ebu Hayye, Bender Han, Bir Arab, batıda ise Talik ve Zerk köylerinin IŞİD'in eline geçtiğini kaydeden Kurdo, çatışmaların hâlâ devam ettiğini ve IŞİD güçlerinin çok sayıda kayıp verdiğini aktardı.

Kurdo ayrıca, IŞİD güçlerinin Kobani'de Selibikran köyünü merkez olarak kullandıklarını dile getirdi.

Kürt örgütlerden yardım çağrısı

Reuters haber ajansının PYD kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) güçleri Kobani bölgesinde bulunan 21 köyüni ele geçirdi.

PKK'nın Suriye kolu PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin bölgedeki komutanlarından Öcalan İso, IŞİD üyelerinin tanklar ve ağır silahlarla bölgeye saldırdığını söyledi.

Iso, diğer Kürt örgütlerini de IŞİD ile savaşmak için yardıma çağırdı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin kurucusu Rami Abdulrahman da, saldırıların 17 Eylül Çarşamba günü başladığını ve köylerin IŞİD'in eline geçtiğini belirtti.

Salih Müslim'den açıklama

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, Suriye’nin Türkiye sınırındaki bölgede çatışmaların devam ettiğini ancak hiçbir köyün, IŞİD'in eline geçmediğini belirtti.

Anadolu Ajansı'na konuşan Müslim, "Kobani’deki 16 köyün IŞİD’in kontrolüne geçtiği" şeklindeki haberlerin doğru olmadığını belirterek, "Öyle bir şey yok, bu haberler yalandır. Kobani’deki köyler, çatışmalara sahne oluyor. Ancak hiçbir köy, IŞİD’in eline geçmedi" dedi.

Müslim, "IŞİD’le mücadele stratejisi çerçevesinde ABD ve Batı ülkeleri, PYD’ye bağlı Halk Savunma Birliklerine (YPG) silah verecek mi? sorusuna, "Henüz bir gelişme olmadı" yanıtını verdi. 

PYD özerklik ilan etmişti

Suriye’nin kuzeyindeki tek silahlı gruba sahip olan PYD; Cizire, Kobani, Afrin bölgelerinde Ocak ayında özerklik ilan etmişti. Diğer Kürt grupları ve Suriye muhalefetinin çatı örgütü SMDK bu özerkliği tanımıyor.

Özerklik, Türkiye’nin PYD’nin muhatap alınabilmesi için öne sürdüğü ‘emrivakilerden kaçınma’ şartına rağmen ilan edildi. Türkiye’nin diğer iki şartı ise PYD’nin rejimle işbirliği yapmaması ve SMDK’ya katılması.

Kaynak: Al Jazeera ve Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;