Çalışma hayatı

'2186’ya kadar eşitlik yok'

Dünya Ekonomik Forumu’nun yaptığı tahmine göre, kadınlar ve erkekler arasındaki ekonomik eşitsizlik, 170 yıl daha devam edecek.

Ekonomideki cinsiyet eşitsizliği hakkında açıklama yapan İsviçre merkezli Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tahmininde değişikliğe gitti. 2015’te ekonomide kadınlar ve erkekler arasındaki eşitsizliğin 118 yıl sonra ortaya kalkacağını belirten WEF, bu konudaki ilerlemenin yavaşladığını ifade ederek süreyi 170 yıla çıkardı. Bu durumda WEF’e göre ekonomideki cinsiyet eşitsizliği, 2186’ya kadar devam edecek.

Dünya Ekonomik Forumu Yönetim Kurulu üyesi Saadia Zahidi, “Bu tahminler kaçınılmaz akıbeti göstermiyor. Şu anki gelişme durumunu yansıtarak eylem çağrısı görevi görüyorlar” dedi.

WEF, 144 ülkedeki araştırmasında cinsiyetler arasında eğitim ve sağlığa erişim, ekonomik katılım ve fırsat ile siyasi güç eşitliğine baktı. Değerlendirmede İzlanda ve Finlandiya en üst sıralarda yer alırken, en dipte Yemen, Suriye, Suudi Arabistan ve İran bulunuyor.

Ruanda 5’inci, Türkiye 130’uncu

Dünyada en fazla parlamenter kadın oranına sahip olan ve çalışan kadın oranının erkeklerden fazla olduğu Ruanda, listede 5. sırada yer bularak dikkat çekti.

WEF’in raporunda ekonomik katılım ve fırsatın yanı sıra siyasi güç bakımından cinsiyet eşitliğinden uzak gözüken Türkiye ise 130. sırada yer aldı.

Türkiye’de kadınların yüzde 46’sı güvencesiz

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye’de çalışan kadınların yüzde 46’ya yakını resmi kayıtlarda yok. Yani, neredeyse çalışan her iki kadından biri kayıt dışı. Ne sigortaları, ne emeklilikleri var. Erkeklerde bu oran yüzde 29 seviyesinde.

Meclis’teki 550 milletvekilinden ise yalnızca 81’i kadın.

Kaynak: Al Jazeera, AFP ve Reuters 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;