Gülen örgütü soruşturmaları

3. dalgada 8 tutuklama

Emniyet'teki 'paralel yapı' iddialarıyla ilgili soruşturmada 3 kişi için daha tutuklama kararı çıktı. Perşembe sabahı da aralarında İstanbul Mali Şube'nin eski müdürü Yakub Saygılı'nın bulunduğu 5 polis tutuklanmıştı.

Üçüncü dalgada gözaltına alınan polislerden bazılarının üzerinde Türkçe ve İngilizce "Sıfır" yazan siyah tişörtler giydiği görüldü. [Fotoğraf: AA]

İstanbul merkezli 16 ilde gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilen 8 şüpheliden 3'ü tutuklandı. İstanbul 1. Sulh Ceza Hâkimliği’nce 4 Eylül Perşembe günü öğle saatlerinde başlayan sorgulama yaklaşık on saat sürdü. İbrahim Şener, Mehmet Habip Kunt ve Mehmet Fatih Yiğit'in ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs'' suçundan tutuklanmasına karar verildi. Mali Şube'nin eski müdür yardımcısı Yasin Topçu'nun da aralarında olduğu 5 şüpheli ise yurtdışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.

Hâkimliğin son kararlarıyla birlikte operasyonun 3. dalgasında gözaltına alınan 33 polisten 8'i tutuklandı, 25'i serbest kaldı.

Perşembe sabahı da mahkemede sorguları tamamlanan 12 polisten 5'i tutuklanmıştı. İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği'nce Çarşamba sabahı saat 11.00'de başlayan sorgularının ardından İstanbul Mali Şube'nin eski müdürü Yakub Saygılı, İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi'nin eski müdür yardımcısı Kazım Aksoy ve Arif İbiş, Mustafa Demirhan ile Hüseyin Korkmaz'ın "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçundan tutuklanmasına karar verildi.

Tutuklanmaları istemiyle mahkeme sevk edilen İsmail Sarı, Ziya Avcıoğlu, Burhan İnönülü, İsa Karayiğit, Cihan Kasak, Turgay Dünkenmez'e yurtdışına çıkış yasağı konularak, haklarında adli kontrol tedbiri uygulanmasını kararlaştıran mahkeme, İsmail Arpacı'nın da serbest bırakılmasına hükmetti.

Gözaltı sebepleri

Şüpheli polislere resmi evrakta sahtecilik, hükümeti yıkmaya teşebbüs iddiaları başta olmak üzere birçok suçlama yöneltilirken, imha etmeleri gereken, yaptıkları dinleme operasyonlarının kayıtlarını sakladıkları da öne sürülüyor.

Yasal olarak operasyonlarda yapılan dinleme kayıtlarının suç unsuru taşımıyorsa ve herhangi bir işlem yapılmamışsa 10 gün içinde imha edilmesi gerekiyor.

17-25 Aralık operasyonları sonrası başlatılan soruşturma kapsamında mülkiye müfettişleri ile yeni göreve gelen uzman polislerin tespitlerine göre, bu operasyonları yapan aralarında şu anda gözaltına alınan polislerin de bulunduğu şüpheliler, kullandıkları bilgisayarların içini boşalttı.

Ancak teknik imkanlar kullanılarak bilgisayarlardan silinen bilgilerin bir kısmı kurtarıldı. Buna göre yasal süre içinde silinmesi gereken dinleme kayıtlarının silinmediği, 17 Aralık operasyonuna kadar saklı tutulduğu ve ayrıca kendilerince de kopyalandığı belirlendi.

Polislerin bilgisayarları incelendi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Emniyeti’nde Gülen Cemaati’ne yakın polislerin görevdeyken kullandıkları 14 bilgisayarı inceletti. Emniyet'te yapılan incelemede polislerin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili notlar tuttuğu belirlendi. Raporda, 'Erdoğan’a ‘dönemin başbakanı’ ve benzer birçok tanımla yer verildiği tarafımızdan anlaşılmıştır' denildi.

Savcılık, polisin hazırladığı bilgisayar raporunu ve eklerini inceledi ve 3. dalga operasyon başlatıldı. 17 ilde 33 polis gözaltına alındı.

22 Temmuz'da başladı

İstanbul'da da 22 Temmuz ve 5 Ağustos tarihlerinde, Gülen Cemaati ile ilişkili oldukları iddia edilen polislere yönelik yasadışı dinleme suçlamasıyla operasyonlar düzenlenmiş, gözaltına alınan 160 polisten 42'si tutuklanmıştı.

Operasyon kapsamında serbest kaldıktan sonra savcının itirazıyla hakkında yakalama kararı çıkarılan 17 polis de teslim olmuş, beşi tutuklanmıştı.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;