Bilim-Teknoloji

4 dolara akıllı telefon

Hindistanlı telefon üreticisi Ringing Bells, yarından itibaren 4 dolara akıllı telefon satmaya başlayacak. Dört çekirdekli işlemcisi ve 1 GB RAM'i olan telefonun özellikleri fiyatına göre oldukça makul.

Şirket ilk duyurusunda telefonun böyle görüneceğini iddia etmişti [Fotoğraf: freedom251.com]

Hindistan merkezli akıllı telefon üreticisi Ringing Bells, dünyanın en uygun fiyatlı akıllı telefonunu 18 Şubat Perşembe günü piyasaya sürecek. Freedom 251 adlı telefon, sadece 251 rupi yani yaklaşık 4 ABD doları karşılığında satılacak.

Özellikleri

Telefonun özellikleri ise fiyatına göre oldukça makul. Diğer pek çok akıllı telefon gibi 4 inç boyutunda  qHD IPS teknolojili ekranı olan cihaz, 1.3 GHZ dört çekirdekli işlemciye sahip. Ayrıca 1 GB RAM (bellek) ve 8 GB hafıza kapasitesi var.

Arkasında 3.2 megapiksel kamera olan cihazın önde de 0.3 megapiksellik bir selfie kamerası bulunuyor. 1,450 mAh pille çalışan telefonda Android 5.1 sürümü kurulu olacak.

Cihaz adeta 5 yıl öncesinden günümüze ışınlanmış gibi teknik kapasitelere sahip olsa da, fiyatı düşünüldüğünde (4 dolar) aslında oldukça makul bir alışveriş yapıldığı görülüyor.

‘Hindistan’da yap’

Hindistan Savunma Bakanı Manohar Parrikkar, Çarşamba günü telefonun tanıtım etkinliğine katıldı. Parikkar, “Bu telefon 500 rupinin altındaki fiyatıyla hükümetimizin son yıllarda bu yönde aldığı inisiyatifin başarısını kanıtlıyor” diye konuştu.

Geçen sene kurulan Ringing Bells şirketi, 3000 rupi (50 dolar civarı) fiyatlı 4G uyumlu telefonuyla da kısa süre önce adından söz ettirmişti. Buna karşın şirket, üretim sürecinde pek de şeffaf değil. Ayrıca şirket bazı alanlarda Hindistan hükümetinden güçlü destek alıyor.

Son birkaç ayda Hindistan hükümetinin “Hindistan’da yap” projesi uyarınca sağladığı teşvik imkanları üzerine Xiaomi, Motorola ve Gionee gibi telefon üreticileri, Hindistan’da fabrikalar kurmaya başladı.

Kaynak: Hindustan Times, Gizmodo

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;