Türkiye

400 ton GDO’lu mısır glüteni ele geçirildi

Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri, Mersin'deki bir antrepoda 400 ton GDO'lu mısır glüteni ele geçirdi. 6 şüpheli gözaltına alındı.

Konular: Türkiye
Mersin Gümrüğü'nde bir süre önce piyasa değeri 28 milyon lira olan bin 44 ton kaçak et ele geçirilmişti. [Fotoğraf: DHA]

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, bir firma tarafından serbest dolaşıma giriş beyannamesi ile ithal edilen "mısır gluteni"nin işlemlerinde sahte tarım uygunluk belgesi kullanıldığını belirledi.

Yapılan araştırmada, 400 ton ürünün Çin'den getirilerek antrepoya alındığı, firmaca İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne uygunluk belgesi için müracaat edildiği halde ürünlerin daha sonra başka bir firmaya devredildiği belirlendi. Ayrıca, söz konusu firma tarafından Mersin Gümrük Müdürlüğü'nce tescilli serbest dolaşıma giriş beyannamesinin düzenlendiği de saptandı.

Beyanname ekinde Mersin Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden alınmış uygunluk yazısı olduğunu gören ekipler, yaptıkları araştırma sonucunda söz konusu belgenin sahte olduğunu belirledi.

Ankara Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü'nde yapılan analizler sonucunda, söz konusu ürünün GDO yönünden mevzuata aykırı olduğu ve ürünlerin GDO'lu olduğu belirlendi.

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirilen konuyla ilgili 6 şüpheli gözaltına alındı. 

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Yüksek protein içerikli bir mısır işleme ara ürünü olan mısır gluteni; kümes hayvanları yemleri, evcil hayvan mamaları ve bazı diğer uygulamalar için kullanılıyor.

Geçtiğimiz günlerde Mersin Gümrüğü'nde piyasa değeri 28 milyon olan bin 44 ton kaçak et ele geçirilmişti. Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli, Mersin'deki ithal kırmızı et kaçakçılığı için, “Bugüne kadar yapılan en büyük kaçakçılık” demişti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;