Bilim-Teknoloji

4,5G ihalesinde teklifler verildi

4,5G ihalesinde Turkcell, Avea ve Vodafone temsilcileri, teklif dosyalarını ihale komisyonuna teslim etti. Üç şirket A ve B paketlerine toplam 1 milyar 439 milyon 625 bin 949 euro ödedi.

4,5G olarak bilinen IMT-Advanced yetkilendirmesi ihalesi BTK Komisyonu [Fotoğraf: AA]

Kamuoyunda 4,5G olarak bilinen 'IMT-Advanced yetkilendirmesi ihalesi' için teklif dosyaları Turkcell, Avea, Vodafone ve Netgsm temsilcileri tarafından ihale komisyonuna teslim edildi.

İhale, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Mevlana Salonu'nda yapılacak. BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, hazırlıklar hakkında İhale Komisyon Başkanı BTK Başkan Yardımcısı Deniz Yanık ve komisyon üyelerinden bilgi aldı.

Teklifler verildi

İhaleye teklif verecek GSM operatörlerinin temsilcilerinin salona gelmesinin ardından oturacakları masaların belirlenmesi için kura çekildi.

Netgsm Yönetim Kurulu Başkanı Adem Öcal, ihale komisyonuna ilk teklif dosyasını veren operatör oldu. Ancak Netgsm başvuru dilekçesinde ihaleye katılmayacağını belirtti.

İkinci olarak teklif dosyası, Turkcell adına Turkcell Regülasyon'dan Sorumlu Grup Başkanı Paşa Yaşar tarafından verildi.

Vodafone adına ise Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, Avea adına ise Avea Regülasyon Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Demir teklif dosyalarını teslim etti.

Daha sonra ihaleye katılacak operatörlerin temsilcileri yerlerine oturarak kendilerini tanıttı. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu telekom sektörü için önemli olan ihalenin hayırlı olması dileğinde bulunarak, "Bugünkü ihaleyle yeni bir hizmet yarışı başlayacak" dedi.

A paketleri

İhalede ilk olarak 800 MHz frekansına yönelik teklifler değerlendirildi. A1 paketi için en yüksek teklifi Vodafone, A2 paketi için Avea, A3 paketi için de Turkcell verdi.

A1 paketinde Turkcell 377 milyon, Vodefone 380 milyon 100, Avea 381 milyon 401 euro teklif verdi. Sözlü teklif kısmına Turkcell ve Avea katılmadı. Vodafone 390 milyon euroluk sözlü teklifle en yüksek miktara ulaşan şirket oldu.

A2 paketine yönelik ihalede Vodefone'un teklifi değerlendirme dışı tutuldu. Turkcell paket için 375 milyon, Avea 374 milyon euro teklif verdi. Sözlü teklif kısmına kalan Avea 380 milyon euro ile en yüksek teklife ulaştı.

A3 paketinde diğer paketler için en yüksek teklifleri veren şirketlerin teklifleri değerlendirmeye alınmadı. Turkcell paket için 372 milyon 926 bin 13 euro teklif verdi. Böylece A1, A2 ve A3 paketleri için ulaşılan toplam teklif 1 milyar 142 milyon 926 bin 13 euro oldu.

B paketleri

900 MHz frekansına yönelik B paketlerinde ilk pakete tek teklifi 216 milyon 819 bin 184 euro ile Avea yaptı.

B2 paketi için Turkcell ve Vodafone teklif verdi. İki şirket paket için asgari bedel olan 39 milyon 940 bin 376 euro teklifte bulundu. Şirketler sözlü artırmaya katılmayınca kura çekildi. Kura sonucu B2 paketi Vodefone'un oldu.

B3 paketi için de Turkcell'in teklifi değerlendirmeye alındı. Turkcell paket için asgari tutar olan 39 milyon 940 bin 376 euro teklif etti.

Böylece B1, B2 ve B3 paketleri için ulaşılan toplam teklif 296 milyon 699 bin 936 euro oldu.

2,3 milyar euro değerinde 20 frekans satılacak

İhale Komisyonu Başkanı Yanık'ın açılış konuşmasıyla saat 10.30'da başlayacak ihalede, beş frekans bandında, her bir frekans paketi için belirlenen asgari değerler üzerinden 20 frekans için satışlar gerçekleştirilecek.

800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz bandında 20 ayrı frekans paketinin asgari değer toplamı KDV hariç yaklaşık 2,3 milyar euro olması bekleniyor. 

İhale kapsamında öncelikle isteklilerin kapalı teklifleri açılacak ve açık teklif usulü ile devam edecek. Bu aşamada isteklilerden açık artırmalı olarak sözlü teklifleri istenecek. İsteklilerin ibraz etikleri tüm belgeler ve teminatlarının tam ve usulüne uygun olup olmadığı ihale komisyonunca kontrol edilecek.

Sözlü teklif vermeye hak kazanan istekliler, iç zarfların üzerinde yer alan alındı sıra numarasına göre sözlü teklif vermeye davet edilecek. Teklifler euro cinsinden ve peşin ödeme fiyatı üzerinden verilecek.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu'nun onayının ardından ihale kararı kesinleşecek.

Yetkilendirme 2029'a kadar sürecek

Yetkilendirme süresi 30 Nisan 2029'a kadar devam edecek. İhalenin ardından tahsis edilecek frekanslardan 1 Nisan 2016'dan itibaren yeni teknolojiyle hizmet sunumuna başlanabilecek. İhale bedeli, peşin veya ilki peşin olmak ve geri kalan taksitler ilk ödemeyi takip eden altışar aylık dönemlerde ödenmek üzere dört eşit taksitte yatırılabilecek.

Taksitlerin vadesinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde ödeme yapılmayan miktar ve süre için altı aylık yüzde 1,31'in iki katı gecikme faizi uygulanacak. Ödemenin vade tarihinden en fazla 30 gün içinde belirtilen faiz oranıyla yapılmaması halinde yetkilendirme BTK tarafından iptal edilecek.

BTK tarafından ilk olarak 26 Mayıs’ta yapılacağı duyurulan ihale daha sonra 26 Ağustos'a ertelenmişti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;