İki gazetenin haberine göre özel yetkili savcı, soruşturmayı dört sayfalık isimsiz bir ihbar mektubuyla başlattı. “Selam Terör Örgütü” adı verildiği öne sürülen soruşturma kapsamında mahkeme kararıyla gazeteci, siyasetçi, bürokrat, sanatçı, işadamı binlerce kişinin telefonlarının dinlendiği iddia edildi.

Listede telefon konuşmaları kayıt altına alınan isimler arasında Başbakan Erdoğan ile yakın çevresi, AKP, CHP, MHP ve BDP milletvekilleri, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve İçişleri Bakanı Efkan Âlâ da var. Binlerce kişi sadece isimle dinlenirken, binlerce kişinin de “X” şahıs olarak kayıt altına alındığı görülüyor.

Habere göre dinlemeler 2011 yılında başladı. Bazı isimler 17 Aralık-25 Aralık operasyonları kapsamında, bazıları ise daha önceki Gezi Parkı eylemlerine ilişkin soruşturmalarda dinlendi. İsimsiz ihbar mektubunun ardından beş kişiyle başlayan dinlemelerin daha sonra 7 bin kişiye ulaştığı belirtiliyor.

"Paralel yapı" iddiası

Star ve Yeni Şafak gazetelerine göre soruşturmayı yürüten ‘paralel yapı’ üç yıl boyunca arşivlenen telefon kayıtları ve 125 klasör belgeyi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan gizledi. Belgeleri Çağlayan Adliyesi’nde göreve başlayan yeni savcıların bulduğu iddia edildi. 17 Aralık ve 25 Aralık operasyonlarının ardından kayıtsız dinleme yapıldığını tespit eden İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı inceleme başlattı.

        

Kaynak: Star ve Yeni Şafak