Fransa

8 yaşındaki çocuğa terör sorgusu

Fransa'nın güneyindeki Nice kentinde 8 yaşındaki bir ilkokul öğrencisi, “terörü övdüğü" gerekçesiyle ailesinin nezaretinde karakolda sorgulandı.

Konular: Fransa, Avrupa
Charlie Hebdo saldırısının ardından Fransa ve birçok ülkede ifade özgürlüğünü savunan protestolar düzenlendi. [Fotoğraf: Reuters]

Sınıfta, "Ben Charlie değilim, teröristlerle birlikteyim" dediği iddia edilen çocuk, iki saat karakolda tutuldu. Sorguda, çocuğun terörizmin kelime anlamını bile bilmediği anlaşıldı.

Okula dava açmaya hazırlandıklarını söyleyen ailenin avukatı Sefen Guez-Guez, Fransız radyosu RMC’ye şunları söyledi:

 “8 yaşındaki bir çocuğun karakolda işi olamaz. Bu durum Fransa'da insanların nasıl bir korku içinde yaşadığını gösteriyor. Esas endişe verici olan ise eğitim yeri olan okulda, okul yönetiminin pedagojik eğitimle sorunu çözmek yerine, karakola şikayeti tek çare olarak görmesi."

Çocuğun ailesinin Charlie Hebdo mizah dergisine yapılan terör saldırısını kınadığını söyleyen Fransız avukat, ailenin oğullarına terörün yanında olunamayacağı konusunda nasihatler verdiklerini dile getirdi.

Olaya farklı tepkiler

Pedagoglar tarafından şiddetle eleştirilen olaya, ülkede farklı tepkiler geldi. Meclis Başkanı Sosyalist Claude Bartolone, "Eğer bir suç varsa, küçük çocuğun değil ailesinin bu konuda sorumlu tutulması gerektiğini'' söyledi.

Muhalefetteki ‘Halk Hareketi Birliği’ üyesi parlamenterler Eric Ciotti ve Christian Estrosi, bu konuda okul idaresi ve karakol yetkililerinin doğru bir tutum sergilediği görüşünü savundu.

Fransa'da 7 Ocak'ta Charlie Hebdo dergisine saldırıyla başlayan ve üç gün üst üste yaşanan üç ayrı saldırıda toplam 17 kişi hayatını kaybetmiş, polis operasyonları sonrasında üç terörist ölü ele geçirilmişti.

Saldırıların ardından başta Paris olmak üzere pek çok yerde karikatüristlere destek yürüyüşü düzenlenmişti. Derginin saldırı sonrası ilk sayısında Hz. Muhammed'i tasvir eden bir karikatür yayımlamasının ardından ise dünyanın pek çok yerinde Müslümanlar dergiyi protesto etmişti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;