Bilim-Teknoloji

90 gün için tasarlandı Mars'taki 12'nci yılını kutluyor

NASA merkezine Mars yüzeyinden bilgiler gönderen ‘‘Opportunity’’ (Fırsat) adlı robot, kızıl gezegendeki 12’nci yılını kutluyor. Peki, NASA mühendislerinin Mars’ta sadece 90 gün çalışabileceğini öngördüğü robot, nasıl 12 yıl boyunca işlevselliğini korumaya devam ediyor?

Konular: Bilim-Teknoloji

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA), 'Opportunity' (Fırsat) adlı robotu, Mars’ta 12’inci yılına girdi. Mars yüzeyinde elde ettiği bilgileri NASA'ya gönderen robotun, gezegendeki aşırı toz yüzünden sadece 90 gün çalışacağı, tozun robotun solar panellerini kapatarak enerji almasını engelleyeceği düşünülmüştü.

Fakat, altı buçuk aylık bir yolculuktan sonra Ocak 2004’te Mars yüzeyine inen robot, yazılımında gerçekleştirilen ‘yaratıcı değişiklikler’ ve gezegenin yüzeyinin ‘beklenmedik yapısı’ sayesinde 12 yıl boyunca işlevselliğini korumayı başardı. Dünya’dan yüzde 50 daha uzak olduğu Güneş’ten olabildiğince fazla enerji alabilmesi için geniş tasarlanan robotun solar panelleri üzerinde biriken toz, gezegende ara sıra çıkan rüzgar hortumu sayesinde temizleniyor.

NASA, Opportunity robotunu tasarlamak ve Mars yüzeyine indirmek için 400 milyon dolar harcadı. Robotun Mars’ta kaldığı her sene 14 milyon dolar harcanıyor. NASA, 2011'de Mars'a 'Curiosity' (Merak) adlı yeni bir robot göndermişti.

Kaynak: TechCrunch

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;