İran Nükleer Programı

AB ve ABD İran'a yaptırımları gevşetti

Petrol ve petrol ürünleri ihracı üzerindeki yasakların geçici olarak askıya alındı. Tahran'ın kasım ayında Cenevre'de varılan mutabakatın koşullarını yerine getirdiği açıklanmıştı.

Konular: İran, ABD

Haberin Öne Çıkanları

İlk açıklama AB'den

'Gerekli adımları attı'

Altı ay süre

İran, Batılı ülkelerin çoğunun şüphelerinin aksine nükleer silah sahibi olmak istemediğini vurguluyor. [AP]

birleşmiş milletler'e bağlı uluslararası atom enerjisi kurumu'nun (uaek) iran'ın nükleer programı ile ilgili son açıklaması sonrası, ab ve abd bu ülkeye yönelik yaptırımlarını gevşetti. böylece, bm'nin beş daimi üyesi (abd, rusya, ingiltere, fransa, çin) ve almanya'nın oluşturduğu p5+1 grubu ile iran arasında 24 kasım'da cenevre'de varılan mutabakat hayata geçmiş oldu. 

brüksel’de bir araya gelen ab dışişleri bakanları, uaea'nin teknik ekibinden gelen rapor sonrası iran'a yönelik yaptırımların altı aylığına askıya alındığını açıkladı.  uaea, cenevre'de varılan mutabakatın koşullarını yerine getirdiğini bildirmişti. 

ab’nin askıya aldığı yaptırımlar arasında iran'ın ham petrolünün sigortalanmasına ve taşınmasına yönelik sınırlamaların kaldırılmasının yanı sıra bu ülkenin altın, değerli taş ve petrokimya ürünleri ticaretine ilişkin yasağın devre dışı bırakılması ve yaptırımlarla bağlantılı olmayan para transferlerindeki tavanın yükseltilmesi de yer alıyor.

ab'yi abd izledi 

abd de iran'dan petrol, değerli maden ve otomotiv ürünleri ihracına yönelik yaptırımları altı ay boyunca askıya aldığını açıkladı.

beyaz saray sözcüsü jay carney, kasım ayındaki mutabakat sonrası gerekli adımları attığını söyledi. 

anlaşmanın koşulları

iran ve p5+1 grubu arasında varılan anlaşma, tahran yönetiminin altı ay boyunca yüzde 5'in üzerinde uranyum zenginleştirme faaliyetlerine son vermesini öngörüyor. anlaşmanın diğer koşulları arasında, yüzde 20'ye yakın zenginleştirilmiş uranyum stokunun seyreltilerek yüzde 5 seviyesine düşürülmesi veya 'etkisiz kılınması' da var.

iran, batılı ülkelerin çoğunun şüphelerinin aksine nükleer silah sahibi olmak istemediğini vurguluyor. tahran yönetimi ise nükleer programının barışçıl amaçlı olduğunu savunuyor.

kaynak: ajanslar 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;