İşgal sonrası Afganistan

ABD, Afganistan'daki askerlerini azaltmayacak

Obama, Afganistan'da 8 bin 400 asker tutmaya devam edeceklerini açıkladı.

[Fotoğraf: Reuters / Arşiv]

ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan'da konuşlu ABD askeri sayısını görev süresinin sonuna kadar 8 bin 400'de tutmaya devam kararı aldıklarını açıkladı.  Obama, önceki açıklamasında, askerlerin sayısını yıl sonuna kadar 5 bin 500'e indireceklerini söylemişti. 

ABD askerlerinin Afganistan'daki görevinin değişmediğini vurgulayan Obama, Afgan ordusu ve polislerini Taliban'a karşı eğitmeye devam edeceklerini söyledi. 

2009'da göreve geldiğinde, Irak ve Afganistan savaşlarını bitirme sözü veren Obama, Afganistan'daki askerlerin artık savaşmadığının altını çizdi, "Afganistan'da güvenlik halen istikrarsız. Taliban halen bir tehdit. Bazı bölgelerde ilerleme kaydettiler" dedi.

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, ABD'nin bu kararını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı. Gani, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Uluslarımızın ortak çıkarlarının devamı için ortaklığımızın devam ettiğini gösteriyor" dedi.

Birleşmiş Milletler raporlarına göre Taliban, Afganistan'da ABD işgâlinin başladığı 2001'den bu yana en güçlü konumunda. 

Obama, 8-9 Temmuz tarihlerinde Varşova'da düzenlenecek NATO zirvesi öncesi bu açıklamayı yaptı. Zirvede diğer müttefik ülkelerin de Afganistan misyonuna destek vermesi bekleniyor.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;