Türkiye-ABD ilişkileri

ABD askeri vurulan YPG noktasında

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gece saatlerinde düzenlediği hava harekâtında vurduğu Suriye'nin kuzeyindeki YPG hedeflerini, bugün Amerikan askerleri ziyaret etti.

reuters haber ajansının geçtiği fotoğrafta, amerikan askerleri, tsk'nın vurduğu ypg hedeflerini incelerken görülüyor. abd'li askerin yanında ypg üyeleri var. 

amerikan askerlerinin, vurulan alana helikopterle gelişlerinin fotoğrafı da reuters tarafından servis edildi. 

türk silahlı kuvvetleri'ne ait savaş uçakları gece saat 2'de, irak'ın sincar dağı'ndaki pkk hedeflerinin yanı sıra suriye'nin kuzeydoğusundaki karaçok dağı'ndaki ypg hedeflerini vurmuştu. tsk, hedeflerin 'tam hedefle' vurulduğunu duyurmuştu.

suriye insan hakları gözlemevi'ne göre, harekâtta en az 18 ypg üyesi öldü. 

abd ile ypg krizi

amerika’nın pkk'nın suriye kolu pyd’ye siyasi ve askeri desteği türkiye ile amerika’yı suriye coğrafyasında karşı karşıya getiren en önemli sebep.

abd, türkiye’nin sert tepkisi üzerine bu desteği ekim 2015'ten itibaren yeni bir yapı oluşturarak devam ettirmeye başlamış, bu tarihte sınırlı sayıda arap, süryani ve türkmen gücü de ypg’ye katarak suriye demokratik güçleri’ni (sdg) kurmuştu. sdg'nin omurgasını ve komutasını yine ypg oluşturuyor.

abd dışişleri bakanlığı’ndan marie harf, ekim 2014’te pyd’yi terör örgütü olarak görmediklerini açıklamış, washington yönetimi eylül 2015’te pyd'nin silahlı kanadı ypg'yi de terör örgütü olarak görmediğini ilân etmişti.

trump yönetiminin de bu konuda obama dönemiyle aynı tutumu sürdürdüğü görülüyor. bu dönemde de amerika ypg’yi silahlandırmaya devam ediyor. obama döneminde pyd/ypg ile irtibatları yürüten özel temsilci brett mcgurk, trump döneminde de görevine devam ediyor.

kaynak: reuters, al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;