Türkiye

ABD askerine 'çuval eylemine' 10 yıla kadar hapis

İstanbul'da ABD askerinin başına çuval geçiren Türkiye Gençlik Birliği üyesi 13 kişiye, 1 yıl 8 aydan 10 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Konular: Türkiye

İstanbul Eminönü'nde iki Amerikan askerinin başına çuval geçirilen eylemden sonra sevk edildikleri İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca serbest bırakılan Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi 13 kişiyle ilgili soruşturma tamamlandı.TGB üyelerinin "toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet", "mala zarar verme", "hakaret" ve "kasten yaralama" suçlarından 1 yıl 8 aydan 10 yıl 6 aya kadar cezalandırılması istendi. 

Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Adem Meral, TGB'nin Başkanı Çağdaş Cengiz'in de aralarında bulunduğu 13 şüphelinin, "toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek" suçundan 9 ay ile 4,5 yıl, "basit yaralama" suçundan 4 ay 1 yıl, "hakaret" suçundan 3 ay 2 yıl ve "mala zarar verme" suçundan da 4 ay 3 yıl olmak üzere toplam 1 yıl 8 ay ile 10 yıl 6 ay arasında değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

'Askerler şikayetçi oldu'

Çuval eylemine maruz kalan Amerikalı askerler  Marc A.  ile Hanry F.'nın, olayın ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne giderek ifade vermişti. Eylemcilerden şikayetçi olan askerlerin ifadeleri de iddianamede yer aldı.  

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi ekipleri, bir grubun, Sarayburnu'na yanaşan askeri gemiden ayrılarak Eminönü'ne giden 2 Amerikan askerinin başına çuval geçirmeye çalıştıklarına ilişkin görüntülerin bazı internet sitelerinde yer alması üzerine çalışma başlatmış, olayla ilgili Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi olduğu belirtilen 12 kişiyi gözaltına almıştı.

Gözaltına alınan şüpheliler, 13 Kasım'da sevk edildikleri İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığında ifadeleri alınmadan serbest bırakılmıştı.

Bu şüphelilerin yanı sıra başka bir şüpheli de olaylara karıştığının belirlenmesi sonucu soruşturmaya dahil edilmişti. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;