Türkiye-ABD ilişkileri

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, Org. Akar'la görüştü

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford Ankara'da. Dunford, Orgeneral Hulûsi Akar'la Genelkurmay Karargâhı'nda görüştü.

Genelkurmay Başkanı Akar ve ABD'li mevkidaşı Dunford [Fotoğraf: AA / Arşiv]

genelkurmay başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "abd tarafının talebi üzerine, abd genelkurmay başkanı orgeneral joseph dunford, genelkurmay başkanı orgeneral hulûsi akar'la görüşmek üzere 6 kasım 2016 tarihinde ankara’ya resmi ziyarette bulunmaktadır" denildi. dunford ve akar 15:30'da genelkurmay başkanlığı karargâhı'nda, görüştü.

genelkurmay açıklamasına göre görüşmede, "bölgesel güvenlik konularıyla irak ve suriye'deki son gelişmeler" ele alındı.

açıklama şöyle:

"suriye ve irak’ın toprak bütünlüğünün korunmasının ve terörizmle mücadelenin müştereken yürütülmesinin öneminin altı bir kez daha çizilmiştir. 

icrası başarıyla devam eden fırat kalkanı harekâtı'na koalisyonun hava desteği vermesinin önemi vurgulanmıştır. ayrıca yerinden edilmiş halkın cerablus ve diğer yerleşim yerlerine geri dönüşünün bölgede istikrarın sağlanmasına katkısı dile getirilmiştir.

münbiç’ten pyd/ypg terör örgütünün çıkarılması ile rakka’daki son durum, musul harekâtı, pyd/ypg terör örgütünün suriye ve irak’taki faaliyetleri ve bölgedeki mezhepsel çatışma riski konularında karşılıklı bilgi ve görüş alışverişinde bulunulmuştur.

müteakip dönemde el bâb ve rakka başta olmak üzere, suriye ve irak’ta deaş’a karşı ortak mücadele yolları görüşülmüştür.

ülkemizin telâfer ve sincar’daki hassasiyetleri ve konunun tarafımızdan yakinen takip edildiği karşı tarafa iletilmiştir.

ayrıca fetö terör örgütünün abd’de devam eden faaliyetleri hakkındaki rahatsızlığımız tekrar dile getirilmiştir."

dunford: sadece sdg ile olmaz

görüşmenin ardından abd genelkurmay başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, dunford, "rakka'nın ele geçirilmesi ve yönetilmesi için sdg'nin tek çözüm olmadığını biliyoruz" ifadesini kullandı. dunford, "şu an üzerinde çalıştığımız şey operasyona farklı güçlerin de katılımını sağlamak" dedi. 

dunford'a göre, operasyona sünni arap güçlerin de katılımı gerekiyor. 

açıklamada, ayrıca, abd genelkurmay'ından bir görevlinin türk genelkurmay'ı ile sürekli irtibat amacıyla ankara'da bulunması üzerinde görüş birliğine varıldığı belirtildi.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;