ABD

ABD polisi siyahları neden öldürüyor?

ABD'de son üç günde iki siyah daha silahsız oldukları halde polis tarafından vurularak öldürüldü. CD satarken öldürülen Alton Sterling'in ardından ruhsatını almak için torpidoya uzanan Philando Castile vuruldu. Olayı kayda alan kız arkadaşının 'Bana öldüğünü söylemeyin lütfen' sözleri duyuldu.

Konular: ABD

Louisiana eyaletinin Baton Rouge kentindeki bir marketin dışında salı günü meydana gelen olayda, 37 yaşındaki Alton Sterling adlı siyahi Amerikalı, salı günü polisin açtığı ateş sonucunda hayatını kaybetmişti. Adalet Bakanlığı, protestolara yol açan olayla ilgili soruşturma başlattı. 

 Minnesota eyaletinnin Falcon Heihgts bölgesinde 32 yaşındaki Philando Castile ise polise göstermek için ruhsatı almak üzere elini torpidonun gözüne götürürken vurulup öldürüldü. 

Aynı araçta bulunan kız arkadaşı Lavish Reynolds, Castile'nin polis tarafından vurulmasını Facebook'tan canlı yayınladı. 

Görüntülerde, polisin Reynolds' ellerini direksiyondan ayırmaması yönünde bağırışı duyulurken, Reynolds da polise, "Memur bey onu vurmadınız değil mi? Ne olur onu vurmadığınızı söyleyin" sözleri duyuluyor.  

Yetkililer, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını ve ateş açan memurun zorunlu izne çıkarıldığını açıkladı. 

Son üç günde iki siyahın polis tarafından öldürülmesi ülkedeki siyahların büyük tepkisini çekti. Daha önce de ABD polisi, köşede sigara satan, sahte tabancası bulunan, trafik kazası sonrası yardım isteyen siyah Amerikalıları öldürdü. 

 ABD'de Demokratların muhtemel başkan adayı, eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Sterling'in polis tarafından vurularak öldürülmesini sert sözlerle eleştirdi.

Yazılı açıklamasında alayın çok vahim olduğunu vurgulayan Clinton,"Bu kadar çok Amerikalı, ülkemizin kendilerini derilerinin renginden dolayı diğer insanlar kadar değerli görmediğine inanıyorsa burada bir şeyler kökten yanlış demektir" yorumunu yaptı.

Amerikan Washington Post gazetesinde yer alan polis şiddetine dair veri tabanına göre, Baton Rouge'daki ölümle birlikte 2016 yılı içinde polis tarafından vurularak öldürülen kişi sayısı 505'e ulaştı.

Kaynak: Al Jazeera, AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;