Türkiye - Rusya ilişkileri

ABD: Rus uçağı Türk hava sahasını ihlâl etti

Amerikan Dışişleri Bakanlığı, geçen hafta Türkiye sınırında düşürülen Rus savaş uçağının Türk hava sahasını ihlâl ettiğine dair kanıtlar bulunduğunu söyledi.

abd dışişleri bakanlığı sözcüsü elizabeth trudeau, günlük basın toplantısında, rusya ait su-24 tipi uçağın türk hava sahasını ihlal ettiğinin kanıtlarla desteklenip desteklenmediğine dair soruyu yanıtladı. trudeau, "türkiye ve kendi kaynaklarımızdan kanıtları içeren bilgiler, rus uçağının türk hava sahasını ihlâl ettiğini gösteriyor" dedi.

trudeau, ayrıca, "hava sahası ihlalinden önce türklerin rus pilotu defalarca uyardığını ve yanıt alamadıklarını biliyoruz" diye konuştu.

'önemli olan gerilimin düşürülmesi'

abd başkanı barack obama ve dışişleri bakanı john kerry'nin, türkiye'nin topraklarını ve hava sahasını savunma hakkını desteklediklerini vurgulayan trudeau, türkiye ile rusya'nın konu hakkında diyalog kurmasını ve gerilimi düşürmelerini istediklerini söyledi.

obama'nın cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, kerry'nin de rus mevkidaşı sergey lavrov ile bu konuda görüştüklerini hatırlatan trudeau, "önemli olan gerilimin düşürülmesi ve diyalog kurulması" ifadesini kullandı.

trudeau, hem abd'nin hem de nato'nun rusya'nın türk hava sahasını ihlalleri hakkında endişelerini dile getirdiğini kaydederek, "nato müttefikimiz türkiye'nin egemenlik hakkını destekliyoruz" dedi.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;