ABD

ABD'de 'Kara Cuma' protestoları

ABD’nin çeşitli kentlerinde eylemciler, ‘Kara Cuma’ diye bilinen Şükran Günü'nde alışveriş geleneğini protesto ederek, siyahlara yönelik ayrımcılığa, polis şiddetine ve siyahların ABD ekonomisindeki önemine dikkat çekmeye çalıştı.

Konular: ABD

St. Louis şehrinin Ferguson mahallesinde silahsız siyah genç Michael Brown'u vuran polisin serbest kalmasının ardından yeniden gündeme gelen 'siyahlara yönelik ayrımcılık' tartışması, ABD'de pek çok protestoya neden oldu.

St. Louis'de bir alışveriş merkezinin girişini kapatan eylemciler, yolda dakikalarca hareketsiz yatarak, polis kurşunuyla vurulan Brown'u andı. Polis, eylemcileri alışveriş merkezinden olaysız şekilde çıkardı.

New York'ta Herald Meydanı'nda toplanan eylemciler, Macy's adlı elektronik market zincirinin en büyük şubesi önünde eylem yaptı. Polis çok sayıda eylemciyi gözaltına aldı.

San Fransisco'da Oakland tren istasyonu önünde insan zinciri oluşturan eylemciler, alışveriş merkezlerine gitmek isteyenlere de engel oldu.

Washington'da hedef Walmart

Walmart önünde toplanan kalabalık, çalışanların ücretlerin iyileştirilmesini istedi.
[[Fotoğraf: AA]]

Bir başka eylemci grubu da, milyonlarca ABD’linin alışveriş yaptığı ‘Kara Cuma’ gününde siyahların ülke ekonomisindeki değerine dikkat çekmek için, ülkenin en büyük süpermarket zinciri Walmart’ın Washington’daki binası önünde toplandı.

Firmanın çalışanlarına muamelesi ve ödediği düşük ücretleri protesto eden eylemciler, Ferguson’da vurulan Michael Brown’u da andı. Protestocular, tam gün çalışan için asgari ücretin saatlik en az 15 dolara çıkarılması çağrısı yaptı. Polisin, protestoyu kayda alması ise dikkat çekti. 

Firmanın sözcüsü, protestocuların sendika tarafından tutulmuş kişiler olduğunu ve ülke genelindeki çalışanlarını temsil etmediğini savundu.

Ferguson kararı

Ferguson’da silahsız siyah genç Michael Brown’un beyaz polis memuru Darren Wilson tarafından vurulması ile başlayan protestolar, mahkemenin Wilson’ı suçsuz bulmasıyla daha da şiddetlendi.

Kararın ardından polisle çatışan ve dükkanları yağmalayarak ateşe veren eylemcilere ulusal muhafız birlikleri müdahale etmişti.

Kaynak: AA, AFP

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;