ABD

ABD'de yeni yılda 30 kişi öldürüldü

Başkan Barack Obama’nın silah satışlarına düzenleme getirmesinin beklendiği ABD’de yılın ilk gününde yaşanan 95 silahlı saldırıda 30 kişi öldü, 75 kişi de yaralandı.

Konular: ABD

Federal kuruluşlardan elde ettiği bilgiler doğrultusunda ülke genelinde yaşanan silahlı saldırıları listeleyen Silahlı Şiddet Arşivi’ne göre, ABD’de 2016'nın ilk gününde 95 silahlı saldırıda 30 kişi öldü, 75 kişi de yaralandı. Ölenlerden 6'sı 17 yaşından küçük. 

Noel gününde ise silahlı saldırılarda 27 kişi yaşamını yitirdi, 63 kişi ise yaralandı. Kuruluşun verilerine göre, ülkede Noel günü ölenlerin sayısı Avustralya veya Birleşik Krallık'ta bir yılda işlenen cinayetlerde ölenlerin sayısına denk geliyor. Ayrıca bu rakam, Avusturya, Yeni Zelanda, Norveç, Slovenya, Estonya, Bermuda, Hong Kong ve İzlanda'da bir yılda işlenen cinayetlerde ölenlerin toplam sayısıyla da aynı.

ABD'de 2015'te silahların ateşlendiği 52 binden fazla olay yaşandı. Bu vakalarda 13 bin 312 kişi, yaşamını yitirirken yaklaşık 27 bin kişi yaralandı. "Kitlesel saldırı" olarak tanımlanan, en az 4 kişinin vurulduğu 330 saldırı meydana geldi. ABD’de son 10 yılda silahlı saldırılarda yaklaşık 300 bin kişi yaşamını yitirdi.

Obama'nın silah satışlarına yeni düzenleme getirmesi bekleniyor

ABD Başkanı Obama, ülkedeki silah şiddetine "Dur" denmesini istiyor. Silahlı saldırıların normal hale gelmesinin kabul edilemez olduğunu her fırsatta dile getiren Obama, bireysel silahlanmaya karşı önlemler alınması çağrısı yapıyor. Obama'nın bu doğrultuda da silah satışlarına yeni düzenleme getirmesi bekleniyor.

Ülke basınında yer alan haberlere göre, Obama silah satışlarında sabıka kaydı sorgulamasının genişletilmesi hakkında idari kararını önümüzdeki hafta verecek. Uygulama hakkında detaylı bilgi verilmezken, Obama'nın kararını bu yıl 12 Ocak'ta yapılacak olan yıllık "Birliğin Durumu" konuşmasından önce netleştireceğine işaret ediliyor.

Obama'nın ayrıca pazartesi günü Beyaz Saray'da Adalet Bakanı Loretta Lynch ile görüşme gerçekleştireceği kaydediliyor.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;