Suriye'de iç savaş

AB'den ABD'ye Suriye desteği

AB Konseyi Başkanı Tusk, Suriye rejimine ait hava üssünü vuran ABD'ye destek verdi "AB, Suriye'deki vahşeti bitirmek için ABD ile çalışacak" dedi. Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollande da yaptıkları ortak açıklamada Suriye'deki gelişmelerin tek sorumlusunun Esed olduğunu belirtti.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Suriye'de askeri üssü vuran ABD'ye destek verdi ve  "AB, Suriye'deki vahşeti bitirmek için ABD ile çalışacak." dedi. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı  François Hollande da yaptıkları ortak açıklamada Suriye'deki gelişmelerin tek sorumlusunun Esed olduğunu belirtti ve ABD operasyonuna destek verdi.

"AB, Suriye'deki vahşeti bitirmek için ABD ile çalışacak"

AB Konseyi Başkanı Tusk, Suriye'de vahşeti bitirmek için ABD ile çalışacaklarını belirtti. Tusk, ABD'in Esed rejiminin kimyasal saldırısının yönlendirildiği Şayrat Askeri Üssünü vurması ile ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. ABD saldırısının, "barbarca" kimyasal saldırıya karşı bir kararlılığa ihtiyaç olduğunu gösterdiğini kaydeden Tusk, "AB, Suriye'deki vahşeti bitirmek için ABD ile çalışacak." dedi.

"Bu gelişmenin tek sorumlusu Esed’dir"

Almanya Basın ve Enformasyon Dairesinden yapılan açıklamada, Merkel ve Hollande'ın bu sabah gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde Suriye'de kimyasal silah kullanılması ve ABD'nin buna gösterdiği tepkiyi değerlendirdiği belirtildi. Esed'in canice eylemlerinden dolayı hesap vermesi için Fransa ve Almanya'nın, partnerleriyle Birleşmiş Milletler içinde çabalarını sürdüreceği kaydedilen açıklamada, "Bu gelişmenin tek sorumlusu Esed’dir" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Esed'in defalarca kullandığı kimyasal silah ve halkına karşı işlediği suçlara karşı, Almanya ve Fransa’nın 2013’te Guta’daki katliamdan sonra talep ettiği yaptırımların uygulanması gerektiği belirtildi.

Uluslararası topluma çağrıda bulunulan açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 kararına ve Cenevre Anlaşması'na uygun olarak uluslararası toplumun Suriye’de siyasi geçiş için çaba harcanması istendi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;