Türkiye-AB ilişkileri

AB'den 'idam' açıklaması

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, idam cezası uygulayan hiçbir ülkenin AB üyesi olamayacağını söyledi.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, idam cezası uygulayan hiçbir ülkenin AB üyesi olamayacağını söyledi.

Türkiye'nin Avrupa Konseyi'nin üyesi olduğunu ve Avrupa İnsan Hakları Bildirgesi'nin altında imzası olduğunu anımsatan Mogherini, "Darbe teşebbüsü, Türkiye'nin hukukun üstünlüğü ilkesinden sapmasına bahane olamaz" dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Sözcüsü de "İdam cezasının geri getirilmesi Türkiye'nin AB ile müzakerelerini noktalandırır" dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Meclis önünde ve meydanlarda toplanan kalabalık, Başbakan Binali Yıldırım'a ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hitaben idam cezasının geri getirilmesi talebinde bulunmuştu.

Başbakan Yıldırım, TBMM önündeki konuşmasında "Mesaj alındı" demiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan da demokrasilerde halkın her talebinin değerlendirilemesi gerektiğini belirterek parlamentoyu işaret etmişti.

Başbakan Yıldırım, pazartesi günü bakanlar kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada ise "Hırsla değil kanun içinde hareket edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Reuters, AFP

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;