İşgal sonrası Afganistan

ABD'li ve Afgan gazeteci öldürüldü

ABD merkezli medya kuruluşu NPR'nin gazetecilerinden David Gilkey ve Afganistanlı gazeteci tercüman Zabidullah Temenni Helmand bölgesinde saldırıya uğradı. Araçlarına roket atılan Gilkey ve Temenni hayatını kaybetti.

[Fotoğraf: Reuters - Arşiv]

Afganistan Ordusu 205. Müfreze Sözcüsü Şekil Ahmed Tesel, Gilkey ve Afgan tercüman Temenni'nin bulunduğu araca yere saatle 14:30'da Helmand'a bağlı Merce'de roket saldırısı düzenlendiğini açıkladı. Afgan ordusuyla birlikte habere giden iki gazeteci ile aracın sürücüsü saldırıda hayatını kaybetti. 

Aynı araçta bulunan NPR'li gazeteciler Tom Bowman ile Monika Evstatieva ise saldırıdan yara almadan kurtuldu. 

Gilkey, Afganistan ve başak çatışma bölgelerinden geçtiği haberlerle ödüller kazanmış bir gazeteci. 

NPR'nin Başkan Yardımcısı Michael Oreskes "David, 11 Eylül saldırıları sonrası Irak ve Afganistan'da haber yapıyordu. Kendisini insanların içine düştüğü savaşları kamuoyuna göstermeye adamıştır. Bu taahhüdünü yerine getirirken öldü" dedi. 

[Fotoğraf: Reuters]

27 gazeteci öldü

Taliban saldırıları nedeniyle kapatılan Merce ile Leşker Gah arasındaki yolu daha yeni trafiğe açılmıştı. 

Yolun geçtiği Helmand bölgesi Taliban ile NATO arasındaki en şiddetli çatışmalara sahne olan yerlerden. 

1992'den beri ülkede 27 gazeteci öldürüldü.

Ocak ayında da başkent Kabil'de Afgan TV'ye yapılan baskında 7 kişi öldürülmüştü. 

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;