ABD

ABD'liler 'adalete yürüyor'

ABD’de polis şiddetini protesto eden ve yargı reformu talep eden grup, 'Adalete Yürü' etkinliği kapsamında New York'tan başkent Washington’a yaklaşık 400 kilometrelik bir yürüyüşe başladı.

Konular: ABD
Eylemciler yargı reformu talep ediyor. [Fotoğraf: Reuters]

abd’de polis şiddetini protesto eden ve yargı reformu isteyen yüze yakın eylemci, new york şehrinden başkent washington’a yaklaşık 400 kilometrelik bir yürüyüşe başladı.

polisin gözaltı girişimi sırasında boğazı sıkılarak öldürülen siyah vatandaş eric garner’ın öldüğü staten island’dan yürüyüşe başlayan kalabalık, hareketlerine “march2justice” (adalete yürü) adını verdi.

yürüyüşün sosyal farkındalık yaratmasını uman justice league (adalet ligi) adlı grup, 21 nisan günü washington’a varmayı planlıyor. eylemciler burada toplandıktan sonra, harekete destek veren sanatçıların konserlerini dinleyecek. new jersey eyaletinin newark şehrini de geride bırakan grup, geçtikleri yollarda büyük destek görüyor.

grup taleplerini, “ceza hukukunda ırkçı önyargıları ortadan kaldıracak bir yargı reformu, polis teşkilatının silahsızlandırılması ve toplulukların geleceğine yatırım” olarak sıralıyor. 

Yürüyüşe ABD'de yaşayan Müslümanlar da destek verdi.
[[Fotoğraf: Reuters]]

polis 3 ayda 292 kişi öldürdü

abd’de polisin siyahlara yönelik şiddeti protestolara neden olmuştu. abd'de sadece 2015'in ilk üç ayında polis şiddetiyle ölenlerin sayısı 292. bu rakam, ingiltere'de son 115 yılda polis şiddeti sonucu yaşanan ölümlerden daha fazla.

tepki çeken ölümler

4 nisan'da güney carolina eyaletinde, 50 yaşındaki silahsız siyah walter scott, polisten kaçtığı için sırtından sekiz kez vurularak öldürüldü.

siyah amerikalı eric garner 19 temmuz'da new york'un staten island bölgesinde kaçak sigara sattığı iddiasıyla gözaltına alınırken, polis memuru daniel pantaleo tarafından boğazı sıkıldığı ve nefessiz bırakıldığı için ölmüştü.

bir başka siyah amerikalı, 18 yaşındaki michael brown, 9 ağustos'ta st. louis'in ferguson bölgesinde polis memuru darren wilson tarafından öldürülmüştü. kurulan jüri, polis memuru wilson'un "kendisine verilen yetkiler dahilinde hareket ettiğine ve cezai yargılamaya gerek görülmediğine" karar vermişti. bunun üzerine ülke çapında protesto gösterileri düzenlenmişti.

28 yaşındaki akai gurley, new york'un brooklyn bölgesinde polis memuru peter liang tarafından 20 kasım gecesi vurulmuş, olayın kazayla olduğu öne sürülmüştü.

tamir rice adlı 12 yaşındaki bir başka siyah çocuk ise cleveland'da parkta oyuncak silahla oynarken polis tarafından vurularak öldürülmüştü.

kaynak: storyful, aa, al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;