15 Temmuz darbe girişimi

Abidin Ünal'ın ifadesi

15 Temmuz darbe girişimi gecesi İstanbul'da Moda Deniz Kulübü'ndeki düğünde darbeci askerler tarafından helikopterle Ankara'daki Akıncı Üssü'ne götürülen Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal'ın, savcılık ifadesi ortaya çıktı. Ünal kendisini rehin alanların kendisine "Komutanım sizin güvenliğinizi sağlıyoruz" dediğini, kendisinin de onlara "Size böyle bir emir vermedim, kimden emir alıyorsunuz?" diye sorduğunu anlattı.

15 Temmuz darbe girişimi gecesi İstanbul'da Moda Deniz Kulübü'ndeki düğünde darbeci askerler tarafından helikopterle Ankara'daki Akıncı Üssü'ne götürülen Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal'ın, savcılık ifadesi ortaya çıktı.

Hava Kuvvetleri komutanı Abidin Ünal ifadesinde "Muharip Hava Komutanı Korgeneral Mehmet Şanver'in kızıyla emekli Hava Tuğgeneral'in oğlu İstanbul Deniz Kulübündeki yapılan düğüne davetli olarak gittim. Saat 19:30 sıralarında düğün salonunda bulunuyordum. Bu saatte kadar da herhangi bir olumsuzluk ya da olağanüstü bir durum hissetmedim." derken, darbe girişimini nasıl öğrendiğini de "Tahminime göre saat:21:30 sıralarında eşim beni telefonla aradı Genelkurmay'da görevli Hava Korgeneral Fikret Erbilgin'in gözaltına alındığını bana söyledi ve durumun ne olduğunu merak ettiğini söyledi" ifadeleriyle anlattı. 

Ardından Ankara'da vekil olarak bıraktığı Tümgeneral Cevat Yazgılı’yı aradığını aktaran Ünal, "Ben Cevat Yazgılı ile telefonla Ankara'da ne olduğunu konuşurken telefondan jet seslerinin geldiğini duydum, ne olduğunu sordum, kendisi 'Ben de bilmiyorum ancak şu anda Ankara'nın üzerinde jetler geziyor' dedi." ifadelerini kullandı. 

'Görevi ben verdim, mecburdum'

Yazgılı'ya "Hava Kuvvetleri Harekat merkezine giderek duruma hemen el koymasını" emrettiğini belirten Ünal,  darbe girişiminin 'merkezi' olduğu belirtilen Ankara Akıncı 4. Üs Komutanlığı’nın komutanı olan Tuğgeneral Hakan Evrimi telefonla aradığını anlattı. 

Ünal, Evrim ile görüşmesini şöyle anlattı:

"Uçakların kendisi tarafından uçurup uçurulmadığını sordum. Hakan Evrim bana "görevi ben verdim, mecburdum" dedi. Ben de kendisine "böyle bir mecburiyet yok, havaya uçak kalkmayacağına dair emir size verildi" dedim.Bana "durum bildiğiniz gibi değil, benim de canım tehlikede sizin de canınız tehlike" dedi. Bu konuşmadan önce ben darbecilerin kendisini de tehdit etmiştir diye düşünmüştüm ancak daha sonra bu işin içerisinde kendisinin de olduğunu anladım. Bana "yanımdakiler konuşmamızın sonlandırılmasını istiyorlar” dedi ve telefonu kapattı. Ben daha sonra bir iki kez daha telefonla kendisini aramama rağmen ve telefonunun çalmasına rağmen telefonu açmadı"

Genelkurmay Başkanı Hulûsi Akar da savcılıktaki ifadesinde Hakan Evrim'in kendisine "'Dilerseniz sizi kanaat önderimiz Fetullah Gülen ile görüştürürüz' gibi bir şey söyledi. 'Ben kimseyle görüşmem' diyerek tersledim" demişti. 

'Akın Öztürk bana dönmedi'

Darbe girişimindeki kilit isimlerden birisi de  eski Hava Kuvvetleri Komutanı ve YAŞ üyesi Akın Öztürk. Abidin Ünal'ın ifadesinde de tutuklu Öztürk'ün sık sık ismi geçiyor. Ünal, Hakan Evrim'in telefonu kapatmasının ardından Akın Öztürk'ü aramayı planladığını anlattı.

Ünal, "Ben Orgeneral Akın Öztürk’ü aramayı planladım, ben Akın Öztürk'ün Akıncı'da torunlarının yanında olduğunu biliyordum, Akın Öztürk’ün damadı Hakan Karakuş'un Akıncıdaki 141. Filonun komutanı olduğunu biliyordum. Akın Öztürk’ün telefonuna uzun süre ulaşamadım, daha sonra Korgeneral Mehmet Şanver'den Akın Öztürk’e ulaşmasını söyledim, Mehmet Şanver, Akın Öztürk’e telefonla ulaşınca telefona bana verdi. Ben Akın Öztürk'e "Ankara'da uçak uçuruyorlar, ne oluyor oralarda, senin emirlerin hilafına darbe mi yapıyorlar" diye sordum, kendisi bana "ben sadece gece uçuşu olduğunu zannediyorum, ben bir araştırayım" dedi, bende kendisine "gece uçuşu değil Ankara'da alçak uçuşlar olduğunu" söyledim. Bundan sonra Akın Öztürk bana hiçbir şekilde dönüş yapmadı. Yapmaya teşebbüs etmiş olmuş ise de, telefon bende olmadığından bana dönmeye teşebbüs edip etmediğini bilemiyorum" dedi. 

Halihazırda tutuklu bulunan Akın Öztürk de savcılık ifadesinde darbe girişiminin olduğu gün torunlarını görmek için Ankara’daki Akıncı Üssü'ne gittiğini anlatmış, İstanbul Kadıköy’de düğünde olan Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal'ın kendisini arayarak müdahale etmesini istediğini söylemişti. 

Havak Kuvvetleri Komutanı, düğündeki üs komutanlarını toplayıp, "herkes kendi Üssünü arasın, hiçbir şekilde uçuş olmadığını ve olmaması gerektiğini teyit edin" emri verdiğini anlatıp, "Herhangi bir üsten uçuş olursa o üs komutanı Divanı Harplik’tir, bunu bilin” diye söyledim" dedi. 

Düğündeki 'tüm üs komutanlarının üslerini aradığını, bir faaliyet olmadığını teyit ettiklerini' söyleyen Ünal, "Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü hariç, Diyarbakır 8.Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Deniz Kartepe Diyarbakır'daki üsten 6 adet F-16’nın kalkışa hazır şekilde beklediğini söyledi. Ben derhal kalkışın engellenmesi emrini verdim. Kendisi, sürekli Diyarbakır Üs Harekat Komutanı Kurmay Albay soyismi Akgülay olan Kurmay Albayı sürekli telefonla aradı ve uçuşun durdurulması emrini verdi. Ancak bir müddet sonra uçakların emri dinlemeyerek kalktığını söyledi. Kuleden kalkmış olan, uçakların inmelerini emrettik, ancak Diyarbakır kulesi havada bulunan uçaklardaki pilotların bu emre karşı cevap vermediklerini ilettiler" diye konuştu. 

10. Tanker Üs Komutanı Bekir Ercan Van tutuklandı.
[[Fotoğraf: AA]]

'İncirlik 10. Üs Komutanı'na ulaşamadım'

Darbe girişimi sırasında İncirlik 10. Üs'ten havada yakıt ikmali yapabilen iki tanker uçağın havalandığı gerekçesiyle . Abidin Ünal da ifadesinde bu konuda "İncirlik 10. üsten de iki adet havada yakıt ihmal tanker uçağının kaldırıldığını öğrendim. Üs Komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van'a telefonla ulaşmaya çalıştım ancak telefon çaldığı halde kendisi telefonu açmadı" dedi. Bekir Ercan Van, darbe girişimi sonrası tutuklanan generaller arasında yer alıyor. 

Eskişehir'den çağrılara yanıt yok

Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal Eskişehir'deki Hava Harekat Merkezi'yle yaptığı görüşmeleri ifadesinde aktardı. 

"Eskişehir'deki Hava Harekat Merkezine nöbetteki Tuğgeneral Recep Ünal'a ulaştım ve tüm radarlar üzerinden çağrılar yaparak, tanker uçakların ve jet uçaklarının kendi üslerine dönmelerini emrettim" diyen Ünal, "Bir müddet sonra Recep Ünal çağrılar yaptığını ancak çağrılara cevap verilmediğini bana iletti" dedi. 

Ünal, devreye girmesi için  Ankara'daki Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi'ne de ulaşmaya çalıştığını söylerken oradan da çağrılarına cevap alamadığını belirtti. 

Cevat Yazgılı gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı
[AA]

"Cevat Yazgılı'ya: Duruma el koy"

Ünal'ın ifadelerindeki kilit isimlerden biri de Tümgeneral Cevat Yazgılı.  Yazgılı, darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında 18 Temmuz Pazartesi günü Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanmış ancak 5 gün sonra serbest bırakılmıştı.

Ünal, Eskşehir'in ardındn Ankara'da kurmay başkanı olarak görevli olan Tümgeneral Cevat Yazgılı'yı tekrar arayıp, kendisinden harekat merkezine gitmesini ve duruma el koymasını emrettiğini anlattı. Hava Kuvvetleri Komutanı, bundan sonrasını şu ifadelerle aktardı: 

"Cevat Yazgılı bir müddet sonra beni arayarak tuğgeneral Aydemir Taşçı’nın Hava Kuvvetleri Karargahının girişinde eli tabancalı olarak cep telefonunu benim emrim, yani Hava kuvvetleri komutanı olan ben Abidin Ünal'ın emri olduğunu söyleyerek Cevat Yazgılı’nın cep telefonunu almış. Bu arada Hava Kuvvetleri Harekat Merkezine girmeye çalıştığını ancak kapının içeriden kilitli olduğunu, kapıdaki nöbetçi uzmanın çavuşun da girişlerin yasak olduğunu söylediğini bana Cevat Yazgılı iletti. Bende kendisine Hava Kuvvetlerinden ayrı bir müfreze oluşturarak kapıyı zorlayarak açmasını emrettim, çünkü içeride Tuğgeneral Sami Özatak ile Tuğgeneral Kemal Mutlum ve Kurmay Albay Devrim Orhan'ın bulunduğu Cevat Yazgılı bana söyledi. Bu ekibin birliklere emirler yağdırarak darbeyi destekleyici emirler verdiğini tespit ettik. Bu nedenle harekat merkezinin en kısa sürede ele geçirilmesi gerekiyordu. Tekrar ekiple kapıya geldiğinde kapıdaki uzman çavuşun havaya ateş ederek kendilerine engel olmaya çalıştığım söyledi. Bu esnada benim genel sekreterim Kurmay Albay Veysel Kayak ile özel sekreterim Gökhan'ın Cevat Yazgılı’yı derdest etmek üzere üzerine çullandıklarını ve eline kelepçe taktıklarını öğrendim. Bu bilgilerin hepsini bana Cevat Yazgılı aktardı. Ben kendi genel sekreterim Kurmay Albay Veysel Kavak’ı arayarak Cevat Yazgılı’nın emrine girmelerini emrettim, aynı zamanda Hava Kuvvetleri MEBS (Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler) Okulu Başkanlığından Albay Ketencioğlu’nu arayarak gidip Cevat Yazgılı’nın emrine girmesini ve Hava Kuvvetleri Harekat merkezini kör etmelerini, işlevsiz hale getirmeleri gerektiğini emrettim, yani elektriklerin, bilgisayar sistemlerin, telefonların kesilmesini emrettim. Bu emrimi yerine getirdiler, içeridekilerle hiçbir şekilde temas kuramadıklarını söylediler. 

Bu esnada ben düğün salonunun olduğu yerden Eskişehir’de bulunan Hava Harekat Merkezine telefonla bütün birliklere yayınlanmak üzere "Ankara'daki Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi yasa dışı kişilerin elindedir, buradan verilen emir hiçbir şekilde yerine getirilmeyecektir, bütün emirler Eskişehir Hava Harekat Merkezinden benim adıma yayınlanacaktır, ben emir vermediğim sürece hiçbir uçakta uçmayacaktır" şeklinde emir verdim. Bu mesaj bütün birliklere hemen yayınlandı, böylece Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi yetkilerinin Eskişehir Hava Harekat Merkezinde olduğunu ilettim. Bu süre içerisinde Eskişehir Hava Harekat merkezinde tuğgeneral Recep Ünal sorumluydu, Recep Ünal'ı takviye etmek için hemen düğün salonunda bulunan Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu’nu ve Korgeneral Nihat Kökmen'i en kısa sürede Eskişehir'e yola çıkmak üzere katılmalarını emrettim"

Bu sırada izinde olan Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Hasan Hüseyin Demiraslan'ın kendisini telefonlar aradığını söyleyen Ünal, "Bir emrimin olup olmayacağını sordu, ben de kendisine en uygun vasıta ile Eskişehir'e hızlı bir şekilde gitmesini emrettim. Yine ayrıl anda Erdek’de izinde bulunan Tümgeneral İdris Aksoy beni arayarak bir emrim olup olmadığım sordu, ona da aynı şekilde en uygun vasıta ile Eskişehir'e hızlı bir şekilde gitmesini emrettim. Bu personele birinci amaçlarının Akıncı’da devam eden jet trafiğinin durdurulması olduğunu hatırlattım" dedi. 

'Duvara, cama doğru ateş ettiler'

Konuşmaları gerçekleştirdiği sırada, düğünün yapıldığı otel yönetiminin de teklifiyle toplantı masası olan başka bir odaya geçtiklerini söyleyeden Ünal, otelden alınıp götürülmelerini de şöyle anlattı: 

"Yolcu ettiklerim hariç düğünde bulunan 17 general masanın etrafında durum değerlendirilmesi yapmaya başladık, yaklaşık 23:30 sıralarında toplantı odasının kapısına eli silahlı ve tam kamuflajlı Ankara'da bıraktığım korumalarımın kapıda belirdiğini gördüm, bana "sizi güvenliğinizi sağlamaya geldik komutanım" dediler, ben bunun ne anlama geldiğini anlamış olmakla beraber kendilerine "size böyle bir emir vermedim, kimden emir alıyorsunuz” sorusunu sordum, "bilmiyoruz komutanım" dediler, ben de kendilerine "bizi rahat bırakın, uzak durun" dedim. Tümgeneral İsmail Güneykaya eşini görmek için dışarıya çıkmaya teşebbüs edince, ona engel olmak istediler, ısrar edince duvara cama doğru ateş ettiler, yere ateş etmediler, tekrar sakin olmaları emrini verdim, duruldular, ancak yeni heyetin gelmesini beklediklerini anladım. Saat: 24.00'e yaklaşırken yaklaşık 10 kişi civarında tam teçhizatlı bir grup bağırarak ve tavana ateş ederek antreye geldiler, hepsinin ellerinde plastik kelepçeler vardı. Ben herkese sakin olmalarını tembihledim, beni ilk gelen gruba teslim ettiler ve helikoptere gitmemizi istediler, dönüp baktığımda diğer arkadaşlarımın kelepçelenmekte olduğunu ve hatta iki tümgeneralin yere yatılarak kelepçelendiğini gördüm" 

'Bana kelepçe takmadılar'

"Bana kelepçe takmadılar, helikoptere gittik, helikopter Sabiha Gökçen Havaalanına indi, bu helikoptere sadece beni bindirdiler ve orada hazır bir CN235 CASA uçağının beklediğini gördüm ve uçağa beni darbeciler bindirdiler ve bundan direk Ankara Akıncı Üssüne saat 02:00 sıralarında indik. İninceye kadar helikopterden Eskişehir’deki arkadaşlarla temasa devam ettim, Eskişehir’den bana uçuşların halen devam etmekte olduğunu ve Ankara'ya hakiki mühimmat atıldığını ifade ettiler. Uçaktan inince beni bir minibüse bindirdiler, minibüsü kullanan genç bir üsteğmendi, beni özellikle uçuş hattını dolaştırarak buradaki faaliyetleri görmemi sağladılar, bütün uçaklar yaklaşık 16 uçak uçuşa hazırlanmış yandan fazlası mühimmat yüklü, bomba yüklü yani ve personel orada sürekli bir faaliyet halinde gördüm. Beni bu uçuşların yapıldığı filo komutanlığının önüne getirdiler, bu filo 141. Filo olarak bilinir."

'Bozulmuş ayarları düzeltmeye çalışıyoruz'

"Minibüsten indiğimde ortalıkta 30'a yakın pilot gördüm, çoğunluğu teğnen, üsteğmen rütbesindeydiler, ancak binbaşı ve üstsubay rütbesinde olanlar da vardı. hepsinin göğsünün üzerinde bulunan isimlikleri sökülmüştü, beni. Akıncı 4. ana Jet Üssü Harekat Komutanı Kurmay Albay Ahmet Özçetin karşıladı. Bana hoşgeldiniz komutanım dedi, ben kendisine hoşbulmadık dedim. Bana "bozulmuş ayarları düzeltmeye çalışıyoruz" dedi. Ben de "senin ayarın bozulmuş" dedim.Tüm konuşma bundan ibaret oldu, beni önceden hazırlanmış olan içinde sadece bir tane sandalye bulunan odaya aldılar, cep telefonlarımı istediler, iki silahlı şahsı da kapıya diktiler. Kendisi çıkarken "size Allah akıl fikir versin, Allah sizi ıslah etsin, başka da bir şey demiyorum, seni de bir daha görmek istemiyorum" dedim ve ayrıldım, kapıyı üzerime kilitlediler ve ertesi gün saat 15:30'a kadar bu odada kaldım. Yanıma sadece sabahleyin bir kahvaltı getirdiler, bu esnada ellerimi ve ayaklarımı kelepçelemediler, gözlerimi de kapatmadılar.

Darbe girişiminin sabagında saat 9:30 sıralarında meydan pistlerine bombaların atıldığını duyduğunu ifade eden Ünal, "Bu saatten sonra tutuklu bulunduğum binada sesler birden bire kesildi" dedi.

Ünal'ın ifadesine göre darbe girişiminin başladığı saatlerde bir kez görüşüp daha sonra kendisine geri dönüş yapmadığını söylediği Akın Öztürk ertesi gün saat 12:00 sularında yeniden ortaya çıkıyor. Ünal, "Saat:12:00'ye kadar büyük bir sessizlik devam etti, saat:12.00 sıralarında YAŞ üyesi Orgeneral Akın Öztürk odama uğradı dedi.

'Genç ekip ısrarlı'

Ünal bu sırada Öztürk'e 'durumu' sorduğunu anlatırken, "O da bana kendisine benim tarafımdan telefon edildiğinde, kendisinin 4. Ana Jet üssünün Üs Komutanını telefonla aradığını, telefonu Tuğgeneral Hakan Evrim değil Tümgeneral Kubilay Selçuk’un açtığını söyledi. Kubilay Selçuk İzmir'de bulunan 2.Ana Jet Üs Komutanıdır. Kubilay Selçuk'a burada ne yaptığını sorduğunda Kubilay Selçuk’un kendisine faaliyete devam ettiklerini, kendisinin de gelmesini beklediğini ifade ettiğini söyledi. Akın Öztürk karargaha gittiğini, orada bu işi yapan ekiple görüşerek bu işten vazgeçmelerini gerektiğini, başarılı olamayacaklarını, bu işin felaketle sonuçlanma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söylediğini bana aktardı. Ancak ikna olmadıklarını özellikle genç ekibin ısrarlı olduğunu, ancak meydanın bombalanmasından sonra artık durumu kaybettiklerini anladıklarını, tamamen kırıldıklarını ve bu işi sonlandırmak için, çözüm yolu aradıklarını ifade etti" diye konuştu. 

Ünal, darbe girişimi sonrası aranıp dün gözaltına alınan Akın Öztürk'ün damadı Yarbay Hakan Karakuş'un durumuyla ilgili olarak da "Saat.09:00'dan 12:00'ye kadar Akın Öztürk’ün damadı olan Hakan Karakuş'a durumu iletip iletmediği, bu konularda konuşup konuşmadığını bilemiyorum, ayrıca bu darbe yapan askerlere karşı yukarıda anlattığım şekilde yaptıklarının yanlış olduklarını Akın Öztürk’ün onlara söylemesi üzerine bu darbeye teşebbüs eden askerlerin neden müdahale etmediklerini ya da neden Akın Öztürk’ü derdest edip etmediklerini bilemiyorum" ifadelerini kullandı.

"Yaşar Güler de Akıncı'da"

Ünal, Akın Öztürk'ün yanında gelmesi ve sonraki süreci de şöyle anlattı: 

"Akın Öztürk bana ayrıca sayın Genelkurmay Başkanım, Genelkurmay 2. Başkanı'nın (Yaşar Güler) da Akıncı da bulunduğunu ve kendileriyle görüştüğünü ifade etti. Artık olayın sonuçlanmak üzere olduğunu, darbecilerin teslim olmayı planladıklarını söyledi Bana bir daha uğrayacağını söyleyerek ayrıldı. Saat:15:30 sıralarında tekrar geldi, 2.Başkan ile beraber olduğunu ve çıkabileceğimizi söyledi, dışarı çıktık, 2.Başkan ile görüştüm, ayrıca İstanbul’da beraber olduğum generallerin de Akıncı üssüne getirildiğini duydum. Onları bulmadan ayrılmayalım dedim ve Yuvam 2 adlı eski bir misafirhanede tutulduklarını elinde telsiz bulunan sivil kıyafetli bir askerden öğrendim, bizi bu asker Yuvam 2 adli misafirhaneye götürdü. Misafirhaneye vardığımızda hiçbir güvenlik görevlisinin kalmadığını çoğunun teçhizatlarını bırakarak kaybolduğunu, odalara girdiğimizde ise her bir odada bir general ve ayağı bağlı, gözü kapalı, neredeyse kurbanlık koyun gibi beklemekte olduğunu gördük. Kısa sürede makas ve bıçaklarla kelepçeleri ve bağları çözdük. Bu kelepçe ve bağları çözerken 2 Başkan Orgeneral Yaşar Güler ve burada bulunan 15 kişilik ekip yanımızda bulunuyordu, Akın Öztürk’te bu kelepçeler çözülürken, yanımızda bulunuyordu. Hakan Karakuş’u bu arada hiç görmedim, kendisiyle hiç görüşmedim, Akıncı Hava Üssünden Karargah Merkezine geldikten sonra sırayla arkamdan Orgeneral Akın Öztürk de geldi. Hava Karargah Merkezinde diğer derdest edilmiş generaller. Korgeneral Hasan Küçükakyüz, Korgeneral Mehmet Şanver, Korgeneral Fikret Erbilgin, Korgeneral Atilla Gülan, Tümgeneral Mehmet Özlü, Tuğgeneral Bahri Biber, Tuğgeneral Ahmet Biçer, Tümgeneral Haluk Şahar, Tümgeneral Fethi Alpay da vardı."

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk.
[[Fotoğraf: AA]]

'Akın Öztürk darbecilerle birlikte araziye kaçmadı'

Hava Kuvvetleri Komutanı Ünal'ın ifadesinde Akın Öztürk'ün 'diğer darbeceilerle birlikte araziye kaçmadığı' yönündeki sözleri dikkat çekiyor:  

"Yani Akın Öztürk bizim arkamızdan Hava Kuvvetleri Karargah Merkezine geldi. Akın Öztürk Akıncı Üssü'nden firar eden diğer darbecilerle birlikte araziye doğru kaçmadı, bizim hemen arkamızdan Hava Kuvvetleri Karargah Merkezine tahminime göre Genelkurmay 2.Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in arabasıyla geldi. Akşam, Saat 20:00 sıralarında karargahtan birlikte ayrıldık. Hava Kuvvetlerinden 10 General Akıncılardaydı. Tahminime göre 5 tane de karacı General vardı, 2.Başkan kendi makam arabasıyla, ben kendim makam arabamla yanımda Mehmet Şanver ile beraber Akıncı'dan ayrıldık. Diğer generaller de arka arkaya bizim arkamızdan bizi takip ettiler, Hava Kuvvetleri Karargahına geldiğimizde, Hava Kuvvetleri Harekat merkezini işgal eden iki Tuğgeneral bir Albay ve elindeki silahla cep telefonu toplayan Tuğgeneralin ve benim özel sekreterim Binbaşı Gökhan'ın da Merkez Komutanlığı tarafından gözaltına alınıp götürüldüğünü gördüm, öğrendiğime göre tümgeneral Cevat Yazgılı akşam görev verdiğimden itibaren Karargahtaki Güvenlik Merkezinde güvenlik ekibi ile beraber durumu takip etmiş ve en sonunda bu Hava Kuvvetleri Harekat Merkezini işgal edenlerin teslim olmasına da nezaret etmiş, buna rağmen Cevat Yazgılıyı da tutuklamışlar. Cevat Yazgılı, Albay Veysel Kavak’ın kendisini derdest edenlerden olması nedeniyle şikayetçi olduğunu ancak Merkez Komutanlığınca götürülmediğini bana söyledi, ben de kendisine şikayetin devam ediyorsa Merkez Komutanını ara dedim. Merkez Komutanını Cevat Yazgılı aradıktan sonra oradan, gelen Albay'ın elinde bir listede Cevat Yazgılı’nın da isminin olması nedeniyle hem Veysel Kavak hem de Cevaz Yazgılı’nın gözaltına alındığını öğrendim.'

'Eskişehir'de aldığımız tedbir....'

Ünal'ın ifadesinin son bölümünde Eskişehir'deki Harekat Merkezi'ne yapılan özel atıf bulunuyor. 

"Tüm bu olaylarda Eskişehir'de aldığımız tedbirin ne kadar etkili olduğunu öğrendim" diyen Ünal,  "Zira sayın Başbakan ile Sayın Milli Savunma Bakanı’nın Eskişehir’deki Harekat Merkezi ile direk temas halinde Akıncı üssündeki faaliyetlerin bastırılması konusunda plan geliştirdiklerini ve Eskişehir 1.Ana Jet üs F4 uçaklarıyla Akıncı 4.Ana Jet Üs pistlerini kapatmak, için her bir pistte 3 noktadan kesecek şekilde bombaladılar ve Akıncı üssünden uçuş faaliyetlerini kestiler, ayrıca meydanın, 3 ayrı noktasına psikolojik baskı amacıyla da bombalama yaptılar, bunları yaparken herhangi bir personeli zaiyat olmamasına azami gayret gösterdiler. Daha sonra Eskişehir’de faaliyetin ne kadar önemli olduğunu sayın Başbakan ve sayın Milli Savunma Bakanı orada bulunan Generallerin adını vererek sitayişle bahsettiler" ifadelerini kullandı. 

Başbakan Binali Yıldırım da darbenin bastırılmasına Eskişehir'den kalkan uçakların Akıncı Üssü'nün pistini bombalamasının önemine vurgu yapmıştı. Yıldırım NTV'ye yaptığı açıklamada  "Tanklara karşı vatandaş göğsünü siper ediyor ama yukarıdaki uçakla helikoptere bir şey yapamıyor. Tabi Hava Kuvvetleri Komutanı'nı da derdest ettikleri için ulaşamıyoruz. Hava Savunma Komutanlığı var Eskişehir'de orayı aradık bir şeyler yapın dedik, şu uçakları durdurun, helikopterleri durdurun dedik. İnsanların üzerine ateş açıyorlar dedik. Bu vahşete seyirci kalmayın. Efendim Erzurum'dan gelecek uçaklar, yüklenmesi iki saat alır silahlar filan bir sürü mazeret. Biz de canımız sıkılmış bağırıyoruz işte efendim yazılı emir verin. Öyle diyince benim tepem attı. Ağzıma geleni söylemeye başladım. Bak dedim bu telefonda konuştuklarımız yazılı emirdir. Bunu ya şu anda uygularsınız ya da sonra bunun hesabını verirsiniz. Vurun kardeşim dedim vur emri veriyorum mazeret istemiyorum. Efendim şehrin üstünde uçuyorlar vurursak şöyle olur filan. Onlar insanları vuruyor, orada vurmayın önüne çıkın, taciz edin dışarı çıkın orada vurun, onu da mı ben öğreteceğim size. Artık sinirlenmişim her şeyi söylüyorum. Gecikmeler oldu ama yaptılar emri yerine getirdiler. Eğer onlar yapılmasaydı bu işte daha ağır bedeller çıkardı." demişti. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;