Afganistan

Afganistan istihbarat merkezine bombalı saldırı: 64 ölü, 320 yaralı

Afganistan'ın başkenti Kâbil'de, ülkenin istihbarat teşkilâtının merkezine bombalı araçla saldırı düzenlendi. 64 kişi öldü, 320'den fazla kişi yaralandı. Saldırıyı Taliban üstlendi.

Konular: Afganistan, Orta Asya

Afganistan Devlet Başbakanı Eşref Gani, başkenti Kâbil'de bulunan istihbarat teşkilâtının merkezine bombalı araçla saldırı düzenlendiğini açıkladı. Sağlık bakanlığı, saldırıda ölenledin sayısının 64'e yükseldiğini açıkladı. 

Saldırıyı bir hafta önce bahar taarruzu ilan eden Taliban' üstlendi. Saldırı sonrasında yarım saat süren bir çatışma gerçekleşti. Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid de yaptığı açıklamada saldırı sonrası Taliban militanları ile güvenlik güçleri arasında çatışma çıktığını açıkladı.

Hükümet yetkilileri ise saldırıyı Taliban'ın gerçekleştirdiğini henüz doğrulamadı. Taliban saldırılarına başlayacağını açıkladığı 12 Nisan'dan bu yana özellikle Kunduz eyaletinde birçok saldırı düzenledi.

Saldırı düzenlenen bina diğer devlet binalarının da çok yakınında ve başkanlık sarayına birkaç yüz metre uzaklıkta. Patlama geniş çevrede duyuldu ve bölge giriş çıkışlara kapatıldı.

Kaynak: Reuters

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;